Pierwotnie zakładano, że wymóg ten będzie obowiązywał na stałe od 4 lutego przyszłego roku, a więc od dnia po planowanym przekazaniu części obligacyjnej aktywów funduszy do ZUS.
– W ramach konsultacji wsłuchujemy się także w głosy z rynku, dlatego zdecydowaliśmy, że wprowadzimy poprawkę do projektu – powiedział wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk.
– Zniesienie tego wymogu przy utrzymaniu pozostałych ograniczeń niewiele zmienia – uważa Andrzej Bąk, dyrektor biura zarządzania aktywami PTE Pocztylion-Arka. Jego zdaniem zakaz inwestowania w obligacje skarbowe i tak wymusi zdominowanie struktury portfeli OFE przez akcje.
– Rynek obligacji korporacyjnych jest zbyt płytki, a lokowanie w funduszach inwestycyjnych nie pozwala na pobieranie prowizji. OFE będą więc zmuszone inwestować w akcje – mówi Bąk.
Oprócz limitu po upływie dwóch lat zostanie zniesiony także indeks porównawczy, który będzie stanowił wskaźnik złożony w 90 proc. z indeksu WIG i w 10 proc. z trzymiesięcznej stawki WIBOR. Komisja Nadzoru Finansowego ma publikować porównanie stóp zwrotu funduszy z benchmarkiem od 1 lipca 2014 r. do 30 czerwca 2016 r.