Przedsiębiorcy podkreślają, że każdy musi wziąć na siebie cześć odpowiedzialności podczas kryzysu. Pracodawcy muszą skupić się na zdobywaniu nowych rynków i tworzeniu nowych miejsc pracy. Z drugiej strony rząd musi pomóc przedsiębiorcom - obniżając podatki i koszty pracy oraz likwidować bariery biurokratyczne.

Francuski rząd właśnie wycofał się z pomysłu wprowadzenia specjalnego, kryzysowego 75-proc. podatku od przedsiębiorstw.

Szef Medef - Pierre Gattaz  uważa, że Francji potrzebna jest debata na temat przedsiębiorczości i przedsiębiorców, którzy w ostatnim czasie nie cieszą się dobrą opinią u Francuzów. Gattaz chce uświadomić Francuzom, iż nowe miejsca pracy tworzą tylko te, firmy, które się rozwijają.

Bezrobocie we Francji osiągnęło rekordowy poziom we wrześniu, kiedy to bez pracy było 3,29 mln Francuzów. W porównaniu z sierpniem tego roku liczba osób bez pracy wzrosła o 60 tys. - to wzrost o 1,9 proc. Stopa bezrobocia w drugiej europejskiej gospodarce wynosi obecnie 11 proc. W Niemczech - największej europejskiej gospodarce - bezrobocie wynosi 5,2 proc. a w Polsce wyniosło 13 proc.

Prezydent François Hollande przyznał, że zmniejszenie bezrobocia - stawiane jako jeden z priorytetów obecnego rządu - będzie ciężkie do osiągnięcia w tym roku. Jednak z podsumowaniem postanowił wstrzymać się do stycznia 2014 roku.