Do tego grona dołączyła Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa, która bierze pod lupę prawo własności do aktywów zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych.
W opinii Prokuratorii, aktywa posiadane przez fundusz emerytalny stanowią jego własność, a zatem podlegają ochronie gwarantowanej w art. 21 Konstytucji RP. Przepis ten nie ogranicza katalogu podmiotów korzystających z jego ochrony, obejmując zatem również osoby prawne, którymi w świetle prawa są OFE. Jak zauważa Prokuratoria, przepis ten jednocześnie dopuszcza wywłaszczenie, ale tylko pod dwoma kumulatywnymi warunkami – celu publicznego i słusznego odszkodowania.
– W przypadku projektowanej ustawy, o ile cel publiczny jest oczywisty, o tyle trudno dostrzec słuszne odszkodowanie za aktywa, które mają być przekazane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przez każdy otwarty fundusz emerytalny – pisze instytucja.
Prokuratoria zauważa, że OFE jest niepaństwową osobą prawną, natomiast ZUS państwową jednostką administracyjną posiadającą osobowość prawną.
– Projekt ustawy zakłada odebranie części własności niepaństwowej osobie prawnej i przekazanie jej na rzecz państwowej jednostki organizacyjnej, a zatem klasyczne wywłaszczenie – czytamy w oświadczeniu.