Takiej decyzji spodziewało się tylko pięciu spośród ankietowanych przez „Parkiet" ekonomistów. Większość oczekiwała obniżki stóp o 0,25 pkt proc.

Po decyzji RPP, główna stopa NBP znalazła się na nowym historycznym minimum. Na poziomie 2 proc. pozostawała od obniżki o 0,5 pkt proc. w październiku. Początkowo ekonomiści sądzili, że Rada obniży ją ponownie już w listopadzie. Tak się jednak nie stało. W pierwszych komentarzach ekonomiści wskazują, że kolejnej obniżki stóp już w Polsce nie będzie. Przed decyzją RPP część z nich zakładała, że stopy zostaną obcięte jeszcze raz w II kwartale, ale z poziomu 1,75 proc. właśnie do 1,5 proc.

Przeciwko dalszemu łagodzeniu polityki pieniężnej przemawia to, że ostatnie dane makroekonomiczne wskazują na poprawę i tak już dobrej koniunktury w Polsce, a deflacja – główny argument na rzecz obniżenia stóp w październiku i w marcu - powinna zacząć wkrótce wygasać w związku z odbiciem cen na rynku ropy.

Nowe wskazówki na temat ewentualnych zmian stóp w kolejnych miesiącach znajdą się zapewne w komunikacie RPP oraz konferencji prasowej z udziałem prezesa NBP Marka Belki, która rozpocznie się o godz. 16.