Jaka będzie przyszłość warszawskiego parkietu? Między innymi na te pytania postarają się odpowiedzieć eksperci podczas siódmej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w Katowicach 20–22 kwietnia 2015 r.
We wtorek 21 kwietnia o 9.30 na panelu „Rynek kapitałowy Europy Środkowej" omówione zostaną giełdy Europy Środkowo-Wschodniej, ich podobieństwa i różnice. Eksperci przedstawią realizowane scenariusze i zaprezentują nowe strategie wzrostu na regionalnym rynku kapitałowym. Będą także debatować nad przyszłością Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Zastanowią się, jakie wzorce rozwojowe przyjąć dla warszawskiego parkietu.
Tego samego dnia o 11.30 zapraszamy na panel „Finanse, oszczędności, kapitał". W pierwszej kolejności uczestnicy poruszą problematykę zasobów, możliwości i skłonności do oszczędzania w krajach Unii Europejskiej. Zastanowią się, jak wygląda odkładanie pieniędzy w Polsce, a jak w Europie.
Ekonomiści często podkreślają, jak istotne jest budowanie krajowych oszczędności. Mały zasób krajowych oszczędności hamuje wzrost inwestycji, bez których nie możemy liczyć na doganianie rozwiniętych gospodarek zachodnich, tak jak udawało nam się to przez ostatnie dwie dekady. Dlatego tak ważne jest finansowanie gospodarki własnymi zasobami. Paneliści poruszą ten problem i prześledzą deklaracje polityczne w tym obszarze oraz konkretne rozwiązania i działania. Pokażą, jak własne zasoby napędzają gospodarkę na przykładach krajów Europy i świata. Omówione zostaną też narzędzia i zachęty do oszczędzania, takie jak produkty w ramach trzeciego filara emerytalnego: indywidualne konta emerytalne, indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego i pracownicze programy emerytalne. Eksperci zastanowią się też nad rolą pracodawców w promocji oszczędzania, biorąc pod lupę formy aktywizowania pracowników w tym zakresie. Dyskusja będzie też dotyczyła akumulacji kapitału i zabezpieczenia socjalnego w świetle zmian demograficznych.
W środę 22 kwietnia o 13.30 odbędzie się na panel „Ryzyko w innowacjach". Eksperci omówią element ryzyka w działalności innowacyjnej w gospodarce. W wielu rankingach przedsiębiorczości i konkurencyjności gospodarek zwraca się uwagę, że Polskie prawo sprawia, że biznes nad Wisłą niechętnie podejmuje ryzyko, co jest barierą w rozwoju innowacyjności. Paneliści poruszą ten trudny temat. Przedstawią też fiskalne, prawne i biznesowe skutki niepowodzenia dla firmy innowacyjnej. Omówią również czynnik ryzyka w działalności administracji, spółek Skarbu Państwa i w regulacjach normujących ich działanie. Zastanowią się, jak zachęcić sektor publiczny do odważnych decyzji i jak stworzyć system akceptujący poziom ryzyka konieczny w działalności innowacyjnej.