Bo jeśli ktoś koniecznie chce trzymać pieniądze długo w bezpiecznym miejscu i jeszcze zarobić – to dlaczego zabronić mu pójścia do Toyota Banku? Mamy tam Depozyt Plus, który na 24 i 36 miesięcy przyniesie 3,05 proc. w skali roku. Oczywiście z haczykami. Kwota lokaty to 13 tys. zł – ale można założyć ich do 10. Trzeba mieć konto, a pieniądze deponować drogą elektroniczną.
A w Santander Consumer Banku też trzeba elektronicznie. Ale najpierw trochę formalności – bo do założenia lokaty nie trzeba być klientem banku. W efekcie jednego telefonu (albo wizyty w oddziale – spacer dla zdrowotności!) i odesłania przysłanych później dokumentów można się na lokacie Direct+ cieszyć 3 proc. w skali roku przez 36 miesięcy. Koniecznie tyle: zerwanie lokaty przed terminem kosztuje wszystkie odsetki! Banki mają jeszcze depozyty 48-miesięczne. Niektóre. I już mniej opłacalne – Deutsche Bank daje 2,5 proc. rocznie.
Regularnie z PKO BP
Największy polski bank postanowił zachęcać do regularnego oszczędzania. W swoim własnym interesie – na koniec ub.r. wartość udzielonych kredytów przewyższała zebrane depozyty o znacznie ponad 3 mld zł. Wymyślono zatem lokatę Kapitał Na Marzenia z myślą o osobach chcących regularnie odkładać pieniądze na dowolny cel – przez 12 lat! Programów jest pięć, z czego jeden to stricte lokata. W zależności od wysokości miesięcznej wpłaty oprocentowanie (standardowo WIBOR 3M – obecnie ok. 1,68 proc.) podwyższane jest o 0,1 do 0,5 pkt proc. Kokosy to nie są, ale oszczędzać można.
A tak w ogóle to są jeszcze konta oszczędnościowe. Polacy je lubią, korzystają – i były już opisane.
[email protected]
Mikołaj Specht, menedżer kierujący zespołem produktów oszczędnościowych Banku Zachodniego WBK
W większości banków maksymalnym okresem dla lokat terminowych o stałej stopie procentowej w złotych są 24 miesiące. Z reguły dla tego terminu maksymalne oprocentowanie jest o kilka czy kilkanaście punktów bazowych wyższe niż dla krótszych terminów lokat, co wynika z obecnego kształtu krzywej stóp procentowych. Długoterminowa lokata z jednej strony daje jej posiadaczowi gwarancję stałego oprocentowania przez dłuższy okres. Z drugiej w przypadku wzrostu stóp procentowych nie pozwoli z tego wzrostu skorzystać. Istnieją też w ofercie banków lokaty długoterminowe o zmiennym oprocentowaniu uzależnionym od stawek WIBOR, ale ich oprocentowanie jest najczęściej niższe niż lokat o stałym oprocentowaniu. Klient, decydując się na tego typu lokatę, przyjmuje na siebie ryzyko, że oprocentowanie będzie rosnąć przy podwyżce stóp, a spadać przy ich obniżce. W Banku Zachodnim WBK dłuższe propozycje oszczędzania na lokatach o stałym oprocentowaniu kierujemy głównie do klientów zamożnych, dysponujących wyższymi kwotami. Mogą oni skorzystać np. z 30-miesięcznych lokat rentierskich ze stałym oprocentowaniem 2,25 proc. (wg stanu na 3 czerwca 2015 r.) wypłacających odsetki co kwartał.