Lokaty | Progresja w oszczędzaniu nie zawsze się opłaca

Czy warto poświęcić odsetki na rzecz dostępności ulokowanych pieniędzy?

Publikacja: 16.07.2015 06:00

Przemysław Szubański

Przemysław Szubański

Foto: Archiwum

W czasach przed kontami oszczędnościowymi takie możliwości dawały lokaty progresywne/dynamiczne (o drobnej różnicy potem). Bardzo reklamowane w latach 90., teraz rzadko pojawiają się w bankowych witrynach, choć z oferty nie zniknęły.

Choć mniej opłacalne od innych lokat, wciąż opisywane są w taki sam mylący klienta sposób. Strona internetowa banku czy pośrednika finansowego i informacja o lokacie: „oprocentowanie nawet 6 proc.".

Oprocentowanie nawet...

W dobie lokat sięgających w porywach 4 proc. któż by się nie połaszczył? Ano ten, kto przeczyta całość oferty. Te 6 proc. to oprocentowanie co najmniej średnioterminowej lokaty progresywnej, ale obowiązujące tylko w ostatnim okresie jej trwania.

Całość odsetek za kilka (co najmniej) miesięcy trzymania pieniędzy to średnia z całego okresu lokaty. A początki są słabiutkie, często poniżej 1 procenta. Wspomniane 6 proc. oferuje Plus Bank i jest to oferta nietypowa – oprocentowanie zmienia się bowiem kwartalnie, a nie – jak w większości banków – miesięcznie. Tyle że Lokata Dynamicznie Rosnąca zakładana jest na 15 miesięcy – i mimo że pod koniec odsetki są wysokie, średnie oprocentowanie wynosi 3,04 proc.

Generalnie lokata progresywna wygląda jak miesięczny, stale i automatycznie odnawiany depozyt z rosnącym oprocentowaniem. Lokaty te są na ogół co najmniej średnioterminowe – z naciskiem na „na ogół". Pojawiają się bowiem nawet propozycje trzymiesięczne. Jeżeli jednak skorzystać już z tej specyficznej propozycji, to koniec tego roku może być momentem, kiedy zakładanie takich lokat stanie się opłacalne. Dlaczego? Lokaty progresywne są instrumentem sprawdzającym się najlepiej w czasie podwyżek stóp procentowych – ich oprocentowanie na ogół w takiej sytuacji rośnie.

Zaletą mniej już zachęcającą jest możliwość zerwania lokaty przed terminem bez utraty odsetek. Tyle że nie będą one oszałamiające – tak wynika z układu oprocentowania – a konto oszczędnościowe daje taki sam dostęp do pieniędzy. Podobnie jest z zaletą kolejną – możliwością zwiększania ulokowanych środków: znów konto oszczędnościowe się kłania...

Co z tą dynamiką?

Jak to często bywa, różnice między pojęciem „lokata progresywna" a „lokata dynamiczna", ewidentne w początkowym okresie istnienia tych produktów w Polsce, z czasem się zatarły. Już nie tylko klienci, ale i same banki używają tych nazw wymiennie.

Na wszelki wypadek – gdyby trafił się taki szczególarz jak komisarz Przygoda z „Vabank" – warto wiedzieć, czym obie lokaty się różnią.

W porównaniu z progresywną lokata dynamiczna (znacznie rzadsza obecnie w Polsce w swej klasycznej formie) ma inne zasady oprocentowania. W obu lokatach odsetki rosną z miesiąca (kwartału) na miesiąc (kwartał), tyle że o ile w progresywnej całość oprocentowania to średnia z okresu lokaty, w dynamicznej jest to oprocentowanie z ostatniego okresu jej utrzymywania. Czyli gdyby Plus Bank miał lokatę dynamiczną, to klient zarobiłby 6 proc. w skali roku (dlatego tak oprocentowanych lokat dynamicznych na rynku nie ma...).

[email protected]

Opinia

Bartosz Suchecki, kierownik ds. rozwoju produktów w Toyota Bank Polska

Lokaty progresywne z pewnością można polecić wszystkim, którzy poszukują wygodnych rozwiązań na zdeponowanie środków, przy jednoczesnym braku obaw przed utratą odsetek w przypadku wcześniejszego zerwania. Warto o nich pomyśleć, gdy nie mamy pewności, czy nie będziemy potrzebować środków przed terminem zakończenia lokaty – nawet jeśli zerwiemy ją wcześniej, otrzymamy należne odsetki. Trzeba jednak pamiętać, że w praktyce zerwanie lokaty progresywnej jest najczęściej mało opłacalne, co najmniej do drugiej połowy okresu umownego – właśnie wtedy występują wyższe stawki oprocentowania poszczególnych okresów lokaty. Warto wykazać się więc odrobiną cierpliwości i dotrzymać zdeklarowanego okresu oszczędzania, żeby cieszyć się pełnią zysku z inwestycji. Lokaty progresywne to również atrakcyjne rozwiązanie w dobie rekordowo niskich stóp procentowych. Warto również szukać produktów, które cechują się przejrzystymi zasadami działania oraz nie posiadają żadnych ukrytych kosztów czy gwiazdek. Lokaty progresywne, które oferujemy w Toyota Bank, charakteryzują się dość szeroką gamą okresów oszczędzania, a dodatkowo dzienną kapitalizacją odsetek, co umożliwia elastyczne lokowanie środków przez dopasowanie terminu lokaty do planów wydatkowych.

Gospodarka
Estonia i Polska technologicznymi liderami naszego regionu
Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku