Dobra połowa roku Banku Millennium

Millennium otworzył sezon bankowych wyników. Zysk netto za drugi kwartał wyniósł 165 mln zł i był wyższy od prognoz. Wprawdzie spadł zarówno wynik prowizyjny, jak i odsetkowy, ale bankowi udało się szybko dostosować oprocentowanie depozytów do niższych stóp rynkowych i złagodzić ten spadek.

Publikacja: 28.07.2015 06:00

Dobra połowa roku Banku Millennium

Foto: GG Parkiet

– Wyniki oceniam pozytywnie, ponieważ mimo wzrostu składki na Bankowy Fundusz Gwarancyjny i obniżenia prowizji interchange bankowi udało się poprawić wynik w ujęciu rocznym – mówi Michał Konarski, analityk Biura Maklerskiego mBanku. Pozytywnie zaskoczyły niższe od oczekiwań rezerwy i to był główny powód przebicia oczekiwań rynkowych.

W całym pierwszym półroczu 2015 r. bank zarobił 328 mln zł, czyli o ponad 2,4 proc. więcej niż przed rokiem. Zarząd banku spodziewa się podobnych rezultatów w drugiej części roku.

– Nie możemy powiedzieć, że druga połowa roku będzie znacząco lepsza od pierwszej, raczej będzie podobna. Pracujemy nad tym, żeby była tak samo dobra jak pierwsza – powiedział Joao Bras Jorge, prezes banku Millennium.

Pytany o skutki propozycji dotyczących kredytów we frankach, powiedział, że jest za wcześnie, by policzyć, jaki miałyby wpływ. – Nie robimy w tej chwili takich symulacji, jest na to za wcześnie. Mamy 10-proc. udział w rynku kredytów we frankach szwajcarskich i koszt tych rozwiązań będzie pewnie proporcjonalny do tych udziałów – dodał Joao Bras Jorge.

Bank podał, że na koniec drugiego kwartału udział kredytów nieregularnych udzielonych we frankach wyniósł 2 proc. Prezes poinformował, że bank rozważa uruchomienie banku hipotecznego, który mógłby emitować listy zastawne.

– Analizujemy możliwość uruchomienia banku hipotecznego. Z jednej strony widzimy uzasadnienie dla takiej decyzji, ale z drugiej musimy skalkulować, czy rynek hipoteczny w Polsce będzie odpowiednio duży – tłumaczy prezes banku. Zwrócił uwagę, że sprzedaż kredytów hipotecznych jest wciąż na poziomie niższym niż przed kryzysem.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego