Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się, aby zmienić Raiffeisen Bank International sposób wypełnienia deklaracji, złożonej KNF w 2012 r., kiedy Raiffeisen Bank Polska przejmował Polbank. Austriacy zadeklarowali wtedy, że wprowadzą na GPW połączony bank przed 30 czerwca 2016 r.
Negocjacje prowadzone
Zgodnie z wtorkową decyzją KNF Raiffeisen Polbank będzie mógł zostać podzielony na dwie części: tę z kredytami frankowymi, która pozostanie w banku jako spółce dzielonej, oraz na pozostałą część, pozbawioną kredytów frankowych. Ta druga zostanie nabyta przez inny bank prowadzący działalność w Polsce, którego akcje są notowane na GPW (będzie to wymagało akceptacji przez KNF). Raiffeisen Bank Polska, kupując w 2012 r. Polbank, wziął na siebie też portfel kredytów frankowych (głównie mieszkaniowych), który teraz w Raiffeisen Polbanku stanowi jedną trzecią portfela kredytowego ogółem.
Po podziale część obejmująca jedynie portfel frankowy zostanie połączona w ramach połączenia transgranicznego z RBI i w jego wyniku portfel frankowy zostanie przeniesiony do polskiego oddziału RBI jako instytucji kredytowej.
KNF wskazuje, że planowane wydzielenie portfela kredytów frankowych z Raiffeisen Polbanku nie może być realizowane w wariancie, w którym bank miałby ponieść wysoką stratę finansową.
Harmonogram jest napięty – określenie parametrów komercyjnych podziału i transakcji z giełdowym bankiem krajowym, której przedmiotem jest część bankowa, powinny zostać sfinalizowane do 30 września 2016 r., a sam podział w terminie do końca roku.