Na koniec września w polskim sektorze bankowym zatrudnionych było 169,3 tys. pracowników, czyli o 0,7 proc. mniej niż rok temu i o 4,8 proc. mniej niż pięć lat temu. Na pierwszy rzut oka spadek ten nie robi większego wrażenia. Inaczej jest, jeśli weźmiemy pod uwagę rozwój sektora – przyrost jego łącznej sumy bilansowej odpowiednio o prawie 4 proc. i aż 30 proc. oraz sumy kredytów o 3 proc. i 26 proc.
Spore grono zwalniających
Ostatnio napłynęły kolejne informacje o planowanych zwolnieniach przez bank, tym razem chodzi o Aliora, który po przejęciu części Banku BPH planuje zwolnienia grupowe. Mają potrwać do 2017 r. i objąć maksymalnie 2,6 tys. pracowników. Po fuzji dubluje się część oddziałów, a także stanowisk i funkcji w jednostkach organizacyjnych połączonego banku. Obecnie Alior zatrudnia łącznie blisko 11 tys. osób, w tym około 3,8 tys. przejętych z BPH (na początku roku bank zapowiadał, że zwolni do 1650 osób).
W marcu pojawiła się informacja, że Raiffeisen Polbank zmniejszy zatrudnienie w Polsce o około 500 osób, czyli 11 proc. załogi. Już co najmniej osiem dużych i średnich banków działających w naszym kraju w ostatnich miesiącach ogłosiło zwolnienia. Getin Noble Bank miał w tym roku zredukować załogę maksymalnie o 15 proc. (zatrudniał 5600 pracowników). Wcześniej informował o zwolnieniu ponad 70 osób Idea Bank, inny podmiot z grupy Leszka Czarneckiego. Zmniejszać zatrudnienie planował też największy bank w Polsce – PKO BP, w którym w tym roku w ramach zwolnień grupowych pracę miało stracić ponad 830 osób z 26 tys. zatrudnionych.
Optymalizację zatrudnienia prowadził w ostatnich miesiącach również Deutsche Bank Polska. Dodatkowo BGŻ BNP Paribas po przeprowadzonej wiosną 2015 r. fuzji planował zmniejszenie zatrudnienia o 1800 osób do końca 2016 r. z ponad 8 tys., które zatrudniał rok temu.
Spadek zatrudnienia w sektorze bankowym to efekt kilku czynników, a jednymi z głównych są rosnąca cyfryzacja (bankowanie przez internet lub urządzenia mobilne staje się coraz bardziej popularne), zmniejszanie liczby placówek, do której prowadzi cyfryzacja i zmiana nawyków klientów, a także procesy wynikające z integracji sieci banków po dokonanych fuzjach.