GNB wystąpił do rady nadzorczej BIK z wnioskiem o zgodę na transakcję (kupującym może być tylko inny bank). BIK ma 30 dni na podjęcie uchwały w tej sprawie. W przypadku braku zgody na kupno akcji BIK przez Idea Bank statut BIK zobowiązuje radę nadzorczą do wskazania innego nabywcy w terminie 60 dni (uchybienie temu terminowi spowoduje, że akcje będą mogły być zbyte bez ograniczeń).

W ocenie GNB transakcja będzie miała wpływ na jego wynik finansowy, ale na razie nie podano, jaka będzie jej wartość (w raportach okresowych GNB nie ma informacji na temat wyceny pakietu akcji BIK). Prawdopodobnie nie będzie jednak duża, rzędu maksymalnie kilkunastu milionów złotych (przy założeniu rynkowej wyceny), bo z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że BIK wypracowuje rocznie zysk netto w wysokości niskich kilkunastu milionów złotych i jest spółką dywidendową. Sprzedaż akcji to prawdopodobnie kolejny krok mający na celu wzmacnianie kapitałów GNB, wpływ tej transakcji na współczynniki nie będzie duży.

BIK ma 11 akcjonariuszy, którymi są banki (oprócz GNB także BGŻ BNP Paribas, Citi Handlowy, DNB Bank Polska, Bank Millennium, Bank Pekao, BZ WBK, mBank, PKO BP, ING Bank Śląski i Związek Banków Polskich). BIK współpracuje ze wszystkimi instytucjami z sektora bankowego w Polsce (z 39 bankami komercyjnymi, z 560 bankami spółdzielczymi, dwoma bankami zrzeszającymi, z 42 SKOK oraz z 41 firmami z sektora pożyczkowego). Dzięki temu w bazach BIK znajdują się informacje o 137 mln rachunków oraz o 23,3 mln osób. mr