To pewna poprawa wobec stanu z 2014 r., kiedy wynik ten plasował się na poziomie 34 proc. Sporym zaskoczeniem jest fakt, że pomimo obowiązywania od lipca tego roku istotnych zmian w zakresie wypełniania obowiązków informacyjnych, związanych z wejściem w życie MAR, niemal jedna trzecia spółek nie zamieszcza informacji poufnych i raportów na swoich stronach internetowych, łamiąc przepisy prawa i narażając członków zarządów i rad nadzorczych na sankcje.
Analizując wyniki badania, warto zwrócić uwagę na fakt, że na rynku Catalyst dominują emitenci, którzy wyemitowali obligacje w trybie tzw. ofert prywatnych. Jest ich 69 proc., czyli 31 proc. spółek to emitenci, którzy przeprowadzili choć jedną emisję publiczną. Na podstawie wyników badania można postawić tezę, że emitenci „publiczni" prowadzą bardziej transparentną politykę informacyjną. Przykładowo 83 proc. przebadanych emitentów „publicznych" udostępnia informacje poufne i raporty bieżące na swoich stronach WWW. Emitenci „prywatni" podchodzą do tematu ujawnień znacznie swobodniej – jedynie 63 proc. z nich publikuje raporty na stronie internetowej.
Potwierdzają to wskaźniki udostępniania raportów rocznych i półrocznych (92 proc. wobec 67 proc.), raportów biegłych rewidentów z badań sprawozdań finansowych (58 proc. wobec 30 proc.) i danych kontaktowych dla inwestorów (50 proc. wobec 37 proc.).
Zdaniem Nobili Partners martwi nieznajomość nowych przepisów dotyczących obowiązków informacyjnych. Wciąż można znaleźć raporty, które powołują się na niewłaściwe regulacje. Najgorzej jest w przypadku wykorzystania profesjonalnych narzędzi IR i wydaje się, że wiele spółek z rynku Catalyst myli aktywność PR z profesjonalnymi relacjami inwestorskimi. Na przykład na publikację tzw. podstawowych danych finansowych decyduje się zaledwie 31 proc. badanych.