W I kwartale ponad trzy razy więcej przedsiębiorców oczekuje wzrostu finansowania zewnętrznego w ich firmach, niż jego obniżenia (odpowiednio 17,1 proc. do 5 proc.). Najchętniej wykorzystywanym instrumentem finansowym pozostaje leasing – wybiera go 55,3 proc. firm. Biorąc pod lupę branże, swoje inwestycje leasingiem finansują najczęściej firmy transportowe (69,5 proc.), produkcyjne (66 proc.), budowlane (63,3 proc.) i HoReCa (58,8 proc.).

– Od początku tego roku dolatuje do nas coraz więcej jaskółek, które zwiastują nadejście wiosny w polskiej gospodarce. Mam tutaj na myśli zarówno obiektywne wskaźniki makroekonomiczne jak dane GUS za styczeń dotyczące rosnącej rok do roku sprzedaży detalicznej czy produkcji przemysłowej jak i subiektywne opinie i plany samych przedsiębiorców, o które zapytaliśmy w ramach naszego kwartalnego badania – ocenia prezes EFL Radosław Kuczyński. - Z pierwszego w tym roku „Barometru" wynika, że niemal jedna trzecia małych i średnich przedsiębiorców zamierza więcej inwestować w I kwartale, najwięcej od początku 2015 r. Czyli sektor MŚP uważa, że najgorsze już za nim i kluczowe dla krajowej gospodarki jest utrzymanie tej dynamiki w całym roku. A warunkiem do stworzenia środowiska sprzyjającego rozwojowi biznesu jest dostęp do finansowania zewnętrznego, którego do rozwoju swojego biznesu potrzebuje już co szósta firma – zauważa Kuczyński. Im większa firma tym częściej wybiera leasing

Z badania EFL wynika też, że podstawowe źródło finansowania sektora MŚP to środki własne (76,7 proc. wskazań). Jednak, biorąc pod uwagę zewnętrzne wsparcie, leasing kolejny kwartał dominuje nad kredytem bankowym. Tylko co siódma firma korzysta z ubezpieczenia majtku firmy (14,2 proc.), a 7,3 proc. z faktoringu. Niezmiennie widać wyraźną tendencję w korzystaniu z instrumentów finansowych spoglądając na wielkość podmiotów. Zgodnie z nią, im firma zatrudnia więcej pracowników, tym częściej korzysta z leasingu. Podczas gdy wśród mikro firm 42,3 proc. zarządzających bazuje na leasingu, to wśród małych ten odsetek wynosi 59,7 proc., a wśród średnich podmiotów 2/3 przedsiębiorców finansuje swoją działalność leasingiem. Wynik ten koresponduje z największym optymizmem wśród „średniaków" dotyczącym planów inwestycyjnych na najbliższe miesiące.

„Barometr EFL" jest syntetycznym wskaźnikiem informującym o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu (tj. rozwoju rozumianego, jako stawianie sobie przez przedsiębiorstwa celów związanych ze wzrostem sprzedaży i produkcji, ekspansją na nowe rynki i maksymalizacją zysków, co jest związane z inwestycjami w środki trwałe). Badanie przygotowywane jest na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego, a jego wyniki są publikowane co kwartał. Jego uczestnicy to mikro, małe i średnie firmy terenu całej Polski. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 600 mikro, małych i średnich firm. Aktualna edycja badania odbyła się w dniach 3-10 lutego 2017 r.