Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 16.03.2025 21:02 Publikacja: 12.02.2025 06:00
Foto: Bloomberg
Chińskie spółki coraz mocniej przyciągają inwestorów dywidendami oraz skupami akcji własnych. W 2024 r., według danych Chińskiej Komisji Regulacji Papierów Wartościowych, przeznaczyły one na wypłatę dywidend rekordowe 2,4 bln juanów (328 mld USD lub 1,33 bln zł). Skupy akcji własnych również ustanowiły rekord, wynoszący 147,6 mld juanów. W 2025 r. chińskie spółki mogą przeznaczyć na te cele jeszcze więcej. Analitycy Goldman Sachs prognozują, że na dywidendy zostanie przeznaczone w Chinach w tym roku 3,5 bln juanów. Wskazują oni również, że stopa dywidendy dla akcji chińskich zbliżyła się do 3 proc., czyli do najwyższego poziomu od dekady.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Gospodarce kanadyjskiej grozi w tym roku recesja. Kraj ten bowiem stał się celem ataku ekonomicznego USA i Chin. Fala patriotyzmu napędziła poparcie dla partii, której rządy mocno przyczyniły się do osłabienia wzrostu gospodarczego.
Wzrosły szanse na to, że Fed jeszcze wiosną wróci do podwyżek stóp procentowych. Tymczasem zaostrzyła się wojna handlową z Unią Europejską.
Inflacja konsumencka w USA wyhamowała z 3 proc. w styczniu do 2,8 proc. w lutym. Średnio prognozowano, że wyniesie ona 2,9 proc.
Motocykle Harley Davidson z Wisconsin, soja z Luizjany, mięso z Nebraski i Kansas - UE odpowiada na karne cła amerykańskie swoimi cłami odwetowymi. Chce zaszkodzić republikańskim stanom.
Brak jasności co do strategii nowej administracji oraz obawy przed recesją w Stanach Zjednoczonych mocno uderzyły w Wall Street, a szczególnie w akcje gigantów technologicznych.
Niemiecki eksport spadł o 2,5 proc. w styczniu w porównaniu z poprzednim miesiącem. W ankiecie Reutersa prognozowano wzrost o 0,5 proc. Import wzrósł o 1,2 proc. w styczniu w porównaniu z poprzednim miesiącem.
Utrzymująca się wciąż niepewność, związana głównie z polityką i decyzjami Donalda Trumpa w połączeniu z obawami dotyczącymi perspektyw amerykańskiej i globalnej gospodarki, nadal niekorzystnie wpływa na nastroje na rynkach finansowych.
W tym roku prognozujemy wzrost budownictwa infrastrukturalnego na poziomie przynajmniej 8 proc., w kolejnym 5–6 proc. – mówi Szymon Jungiewicz, dyrektor zespołu analiz rynku budowlanego w PMR Experts.
Kolejny dzień i kolejny mocny popytowy akcent na GPW. Indeks dużych spółek kończy tydzień na szczycie obecnej fali hossy.
Zapał inwestorów do zakupów akcji nie słabnie. Końcówka tygodnia na giełdzie w Warszawie została zdominowana przez kupujących, co przełożyło się na nowe szczyty hossy.
Finałowa sesja tygodnia na rynku warszawskim skończyła się mocnym wzrostami najważniejszych indeksów.
Życie wraca na Wall Street wraz ze zmniejszeniem ryzyka paraliżu amerykańskiego rządu, po tym jak lider Demokratów w Senacie Chuck Schumer cofnął swoją deklarację, iż zablokuje proponowaną przez Republikanów ustawę o wydatkach. Sami Demokraci pozostają jednak podzieleni, a wielu z nich nie będzie w stanie zaakceptować proponowanych cięć wydatków federalnych.
Inwestorzy oczekują przede wszystkim zysków. Ale ten zysk musi być przez kogoś wypracowany. I bynajmniej nie tylko przez osoby ze szczytów władzy korporacyjnej, ale także (a może przede wszystkim) przez rzesze pracowników na stanowiskach „produkcyjnych” generujących rzeczywistą wartość firmy. Czy to w formie rzeczywistej produkcji, czy prac badawczych, czy różnego rodzaju usług.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas