Czy poszerzona grupa BRICS może rzucić wyzwanie Ameryce?

Choć niektórzy snują wizję szybkiego zdetronizowania dolara przez wspólną walutę grupy rynków wschodzących, to taki scenariusz jest obecnie bardzo wątpliwy. Powiększenie bloku tych krajów nie jest natomiast oparte na racjonalnych przesłankach ekonomicznych.

Publikacja: 02.09.2023 11:02

Szczyt państw BRICS w Johannesburgu przyniósł m.in. deklarację o powiększeniu tego bloku o sześć pań

Szczyt państw BRICS w Johannesburgu przyniósł m.in. deklarację o powiększeniu tego bloku o sześć państw. Zapowiedziano też, że inne kraje są zainteresowane akcesją do niego. Fot. GIANLUIGI GUERCIA / AFP

Foto: GIANLUIGI GUERCIA

„Grupa BRICS zada śmiertelny cios dolarowi”. „BRICS stworzy własną walutę opartą na złocie”. „BRICS porzuci dolara w handlu”. Tego typu nagłówki zalały w ostatnich tygodniach internet. Ów zalew sensacji towarzyszył szczytowi grupy BRICS w Johannesburgu. Rezultaty szczytu tego bloku (zrzeszającego Brazylię, Rosję, Indie, Chiny i RPA) były ciekawe, ale dalekie od propagandowych fake newsów z czeluści internetu. Chiny oraz Indie rozmawiały tam o łagodzeniu napięć na swoich granicach w Himalajach. Przede wszystkim grupa BRICS zdecydowała o swoim rozszerzeniu. 1 stycznia 2024 r. mają do niej przystąpić: Arabia Saudyjska, Argentyna, Egipt, Etiopia, Iran i Zjednoczone Emiraty Arabskie. W państwach należących do tego bloku będzie więc żyło 46 proc. globalnej populacji odpowiedzialnej za wytwarzanie 29 proc. światowego nominalnego PKB. Kraje BRICS będą też dysponowały połową globalnych zasobów ropy naftowej. Na pierwszy rzut oka to zrzeszenie rynków wschodzących wygląda więc na bardzo potężną siłę. Czy jednak rzeczywiście stanie się ono blokiem mogącym skutecznie rzucić wyzwanie USA i Zachodowi?

Pozostało jeszcze 87% artykułu
Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?