Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 11.05.2025 20:40 Publikacja: 30.08.2023 21:00
Foto: Krisztian Bocsi/Bloomberg
Inflacja konsumencka w Niemczech wyhamowała z 6,2 proc. w lipcu do 6,1 proc. w sierpniu, podczas gdy średnio prognozowano, że zejdzie do 6 proc. Inflacja HICP, czyli liczona według koszyka Eurostatu, zwolniła natomiast z 6,5 proc. do 6,4 proc., a średnio spodziewano się, że wyhamuje do 6,3 proc.
– Na odczyty inflacji za sierpień silny wpływ mają efekt bazy oraz zaburzenia statystyczne. Spodziewamy się, że inflacja w nadchodzących miesiącach znacząco zwolni. To, że pozostaje ona powyżej poziomu 6 proc. w największej gospodarce strefy euro, może być jednak argumentem za tym, by Europejski Bank Centralny podniósł stopy procentowe na wrześniowym posiedzeniu – twierdzi Martin Ademmer, analityk Bloomberg Economics.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
USA i Chiny osiągnęły porozumienie w sprawie ograniczenia deficytu handlowego, twierdzą urzędnicy amerykańscy. Szczegóły mamy poznać w poniedziałek.
Sekretarz skarbu Scott Bessent oraz przedstawiciel handlowy USA Jamieson Greer rozpoczęli spotkania w Genewie z chińską delegacją kierowaną przez wicepremiera He Lifenga - poinformowała agencja Xinhua. To pierwsze takie spotkanie od rozpoczęcia wojny handlowej między oboma krajami.
Bank Anglii obciął główną stopę procentową o 25 pkt baz. do poziomu 4,25 proc. Ta decyzja była zgodna z prognozami analityków. Czwartkowa obniżka stóp była pierwszą od lutego, drugą w tym roku, a czwartą w obecnym cyklu luzowania polityki pieniężnej. Komitet Polityki Pieniężnej Banku Anglii nie był jednomyślny przy podejmowaniu tej decyzji. Pięciu jego członków (w tym Andrew Bailey, prezes Banku Anglii) opowiedziało się za cięciem o 25 pkt baz., dwoje za obniżką o 0,5 proc., a kolejnych dwoje (w tym Huw Pill, główny ekonomista Banku Anglii) za pozostawieniem stóp na dotychczasowym poziomie.
Część analityków spodziewa się, że amerykański bank centralny nie zdecyduje się nawet przed końcem roku na wznowienie luzowania polityki pieniężnej.
Wyzwania przed branżą to m.in. rola w finansowaniu gospodarki, transformacji energetycznej i rozwoju firm, a także obciążenia regulacyjne i podatkowe.
Produkcja przemysłowa wzrosła o 3 proc. w ujęciu miesięcznym, z -1,3 proc. w lutym. W ujęciu rocznym produkcja przemysłowa jednak była niższa o 0,2 proc. A w przewidywaniu eskalacji napięć handlowych eksport wzrósł o 1,1 proc. m/m, z 1,9 proc. w lutym.
Chiński eksport wzrósł w kwietniu o 8,1 proc. w ujęciu dolarowym - mówią oficjalne dane. Sporą część eksportu przekierowano wówczas do Azji Południowo-Wschodniej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas