Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Sytuacja na rynkach finansowych może znacząco się pogorszyć, jeśli utrzymująca się wysoka inflacja zmusi banki centralne do dalszych podwyżek stóp procentowych – ostrzega OECD.
Zdaniem organizacji największym problemem będzie utrzymujący się wysoki koszt obsługi zadłużenia, który na razie jeszcze nie jest aż tak bardzo odczuwalny. Jednocześnie zauważono, że spadająca obecnie inflacja, głównie z powodu taniejących surowców, przyczyni się do wzrostu PKB krajów członkowskich (38 najbogatszych gospodarek) w tym roku o 1,4 proc. Wcześniejsze prognozy mówiły o skoku w górę zaledwie o 0,8 proc. „Wzrost światowej gospodarki poprawia się, jednak nadal jest bardzo wrażliwy na niespodziewane czynniki zewnętrzne. Największe obawy stanowi inflacja, która może utrzymywać się na wyższym poziomie przez dłuższy czas. Kolejne podwyżki stóp procentowych przez banki centralne mogą okazać się konieczne do zduszenia wzrostu cen” stwierdzili eksperci OECD. Jednocześnie zaapelowano o wygaszenie, w odpowiednim momencie, programów łagodzących wyższe ceny energii.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Akcje koncernu stały się rekordowo drogie. Inwestorów wyraźnie cieszy strategia Zuckerberga.
Według wstępnych danych Eurostatu inflacja w strefie euro wzrosła do 2 proc. w czerwcu, co oznacza, że ceny konsumpcyjne w strefie wspólnej waluty są obecnie zgodne z celem Europejskiego Banku Centralnego, wynoszącym właśnie 2 proc.
Amerykanie zaciskają pasa, ponieważ obawy dotyczące taryf, inflacji, bezpieczeństwa pracy i zmienności rynku skłoniły wielu konsumentów do ograniczenia wydatków i zwiększenia oszczędności, twierdzą eksperci finansowi.
Kanada zniesie podatek od usług cyfrowych dla firm technologicznych, takich jak Meta i Alphabet, aby ożywić negocjacje handlowe ze Stanami Zjednoczonymi po groźbie wycofania się z nich Donalda Trumpa.
Od tygodni na rynkach krążyły plotki o potencjalnej fuzji brytyjskich gigantów naftowych – aż do czwartkowego oświadczenia, które położyło kres tygodniom spekulacji, a w którym Shell zaprzeczył doniesieniom o prowadzeniu rozmów w sprawie przejęcia BP.
Ceny importowe Niemiec spadły w maju 2025 r. w ujęciu rok do roku o 1,1 proc., co jest gorszym wynikiem od prognoz rynkowych zakładających spadek o 0,8 proc. i kwietniowego spadku o 0,4 proc. Ceny eksportowe wzrosły o 1 proc.