Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Jeremy Hunt, brytyjski minister finansów
Zaledwie po czterech dniach pracy Jeremy Hunt powiedział, że cofnie prawie każdą zmianę podatkową ogłoszoną trzy tygodnie temu, w tym obniżkę podstawowej stawki podatku dochodowego od kwietnia 2023 r.
Ogłoszenie tego ruchu pomogło uniknąć panicznej wyprzedaży na rynkach na początku poniedziałku. Zanim Hunt wygłosił oświadczenie, ceny brytyjskich obligacji rządowych rosły, a funt wzrósł o 0,8 proc., do 1,126 USD. Inwestorzy nadal jednak pozostają w niepewności. Nie byli usatysfakcjonowani w piątek po tym, jak premier Liz Truss zwolniła ministra finansów Kwasiego Kwartenga i przywróciła dużą podwyżkę podatków dla korporacji. – Chociaż ogłoszenie polityki Hunta może zapewnić krótkoterminowy „raj pomocy”, prawdopodobnie utrzyma się znaczna zmienność – powiedział Francesco Pesole, strateg w ING.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Kanada zniesie podatek od usług cyfrowych dla firm technologicznych, takich jak Meta i Alphabet, aby ożywić negocjacje handlowe ze Stanami Zjednoczonymi po groźbie wycofania się z nich Donalda Trumpa.
Od tygodni na rynkach krążyły plotki o potencjalnej fuzji brytyjskich gigantów naftowych – aż do czwartkowego oświadczenia, które położyło kres tygodniom spekulacji, a w którym Shell zaprzeczył doniesieniom o prowadzeniu rozmów w sprawie przejęcia BP.
Ceny importowe Niemiec spadły w maju 2025 r. w ujęciu rok do roku o 1,1 proc., co jest gorszym wynikiem od prognoz rynkowych zakładających spadek o 0,8 proc. i kwietniowego spadku o 0,4 proc. Ceny eksportowe wzrosły o 1 proc.
Na korzyść obecnego rządu działa przede wszystkim sytuacja gospodarcza. Obciążają go jednak skandale korupcyjne, obyczajowe oraz polityka imigracyjna. Madryckie władze negatywnie wyróżniają się też, mocno zaniedbując wydatki na cele obronne.
Dekoniunktura w turystyce to cios w gospodarkę Jordanii, której wyraźnie brakuje silników wzrostu. Kraj nie ma złóż ropy, gazu ani podobnie cennych kopalin.
Amerykański indeks S&P 500 ustanowił nowy rekord na początku piątkowej sesji. Pomogło w tym podpisanie przez USA umowy handlowej z Chinami.