Jedna trzecia rosyjskich sklepów odzieżowych zagrożona bankructwem

Ponad 30 proc. z 42 tys. sklepów odzieżowych zniknie z rynku do końca roku, ze względu na załamanie popytu w Rosji – ocenia Europejskie Stowarzyszenie Eksporterów Tekstyliów i Odzieży

Publikacja: 04.08.2009 14:27

Jedna trzecia rosyjskich sklepów odzieżowych zagrożona bankructwem

Foto: AFP

- Załamanie sprzedaży na rynkach wschodnich uderzy w zachodnich eksporterów. Będą oni wysyłali mniej na rynek rosyjski, a to wiąże się z poważnymi spadkami przychodów i pogorszeniem rentowności – mówi Reinhard Doepfer, przewodniczący grupy skupiającej eksporterów odzieży i tekstyliów.

Z ankiety przeprowadzanej przez stowarzyszenie wśród niemieckich producentów odzieży wynika, że 35 proc. produkcji wysyłanej do Rosji nie zostanie sprzedana.

- Wielu ważnych niemieckich dostawców odzieży zrezygnowało ze współpracy z 20-30 proc. rosyjskich odbiorców, ponieważ nie są oni w stanie spełnić minimalnych warunków biznesowych – dodaje Doepfer.

Niemcy to drugi w Europie (na pierwszym miejscu są Włosi) największy eksporter odzieży. W I kw. sprzedaż produktów odzieżowych do Rosji spadła o 6 proc. w skali roku do 162 mln euro.Sytuacja z pewnością pogorszy się w okresie jesienno-zimowym, ponieważ zamówienia na ten czas spadły o 30 proc.

[srodtytul]Będzie gorzej, ale nie aż tak[/srodtytul]

Rosyjscy specjaliści zajmujący się branżą odzieżową twierdzą jednak, że wyliczenia zaprezentowane przez Doepfera są zbyt pesymistyczne.

- Około 10, góra 20 proc. sklepów może zostać zamknięta, ale jedna trzecia to za dużo powiedziane. Sieci sklepów mogą redukować liczbę placówek, ale z pewnością nie będą znikały z rynku w całości – tłumaczy Anna Lebsak-Kleimans, szef moskiewskiej firmy badawczej Fashion Consulting Group.

Lebsak dodaje, że część dostaw z Niemiec zostanie zastąpiona tańszymi produktami z Chin.

W zeszłym roku Niemcy wysłali do Rosji odzież o wartości 750 mln euro, czyli o 6 proc. więcej niż w 2007 r.

Włosi natomiast sprzedali na rosyjskim rynku towary za 1,25 mld euro i w tym roku również spodziewają się spadku tej wartości.

Gospodarka światowa
USA i Chiny obniżą cła o 115 punktów procentowych
Gospodarka światowa
Sukces w Genewie. USA i Chiny zawarły porozumienie
Gospodarka światowa
Chiny i USA wracają do rozmów w sprawie ceł. Dojdzie do przełomu?
Gospodarka światowa
Brytyjski bank centralny obciął stopy, ale był daleki od jednomyślności
Materiał Promocyjny
PZU ważnym filarem rynku kapitałowego i gospodarki
Gospodarka światowa
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp?
Gospodarka światowa
Dobry pierwszy kwartał niemieckiego przemysłu