Bliżej startu nowej metody prywatyzacji

Resort skarbu zaoferuje na alternatywnym rynku w ramach projektu Treasury to Market 20–30 przedsiębiorstw

Publikacja: 06.05.2010 08:42

Wiceminister Adam Leszkiewicz zapowiedział, że resort skarbu będzie chciał przez GPW wzbudzić zainte

Wiceminister Adam Leszkiewicz zapowiedział, że resort skarbu będzie chciał przez GPW wzbudzić zainteresowanie potencjalnych inwestorów mniejszymi spółkami Skarbu Państwa.

Foto: GG Parkiet, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

Treasury To Market to alternatywny system obrotu, na który docelowo miałoby trafić kilkadziesiąt spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa. – Mamy sporo mniejszych spółek, które są w dobrej kondycji, osiągają dobre wyniki, jednak nie mają raczej szans na prywatyzację przez giełdę. Idea była więc następująca: spróbujmy zainteresować nimi za pośrednictwem giełdy nie tylko inwestorów branżowych, ale i finansowych – powiedział w rozmowie z „Parkietem” wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz. Chodziło o firmy o średnich przychodach, rzędu 40–50 mln zł.

[srodtytul]Słup ogłoszeniowy[/srodtytul]

Projekt, zaplanowany pierwotnie na pierwszy kwartał 2010 r., rozważano w dwóch wariantach. Wariantem maksymalnym była „minigiełda”: dodatkowa platforma transakcyjna nawiązująca do rynku NewConnect, ale z mniejszymi wymaganiami, jeśli chodzi o kwestie sprawozdawczości oraz z perspektywą wejścia na inne rynki giełdowe. Inwestorzy mogliby bezpośrednio kupować akcje notowanych na niej firm.

Jak dowiedział się „Parkiet”, prawnicy pracujący nad projektem zarekomendowali jednak, aby najpierw przetestować „metodę słupa”, czyli wariant minimum. W tym wariancie Giełda Papierów Wartościowych pełniłaby tylko funkcję podobną do funkcji słupa ogłoszeniowego w sprzedaży wyselekcjonowanych, mniejszych spółek, postrzeganych jako atrakcyjne przez rynek.

Giełda – m.in. za pośrednictwem swojej strony internetowej – prezentowałaby takie firmy, wysyłając jednocześnie informacje o nich do biur maklerskich i domów inwestycyjnych. Zakres poszukiwania inwestorów byłby większy niż w wypadku ogłoszenia w prasie, nie byłoby jednak możliwości obrotu akcjami oferowanych firm. Na pierwszy ogień ma pójść maksymalnie 30 podmiotów (na wewnętrznej liście resortu skarbu są już 23).

[srodtytul]Elementy aukcji[/srodtytul]

Niewykluczone, że resort skarbu zechce poszerzyć tę metodę o elementy związane z aukcją – na przykład dając inwestorom możliwość zapisywania się na zakup akcji danej spółki lub grupy spółek w określonym terminie, przez giełdę.

Przedstawiciele ministerstwa podkreślali wcześniej, że projekt ma być dodatkowym narzędziem zwiększającym zainteresowanie inwestorów konkretnymi projektami prywatyzacyjnymi. W 2009 roku Skarb Państwa wystawił do sprzedaży na aukcjach 66 spółek, z czego sprzedano 11, uzyskując łącznie ponad 55,7 mln zł. W 2010 r. na 33 spółek oferowanych na aukcjach nabywców znalazły tylko dwie (dane z końca kwietnia).

Jak już pisaliśmy, od połowy maja zaczną obowiązywać nowe zasady prowadzenia aukcji, które mają zachęcić inwestorów do udziału w tym trybie prywatyzacji. Nowe rozporządzenie pozwala obniżać ceny oferowanych na aukcjach spółek do 15 proc., gdyby nie było na nie chętnych po cenach wyjściowych.

Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki