Spółkę na giełdę chcą wprowadzić firmy private equity KKR oraz Bain Capital, które przejęły ją cztery lata temu za 33 mld USD. Część pieniędzy ma trafić do właścicieli, natomiast 2,5 mld USD za papiery z nowej emisji ma zasilić kasę samego HCA, które zamierza spłacić część zadłużenia.

Oferta papierów szpitali może być największym IPO w USA od wiosny 2008 r., kiedy na giełdę wchodziła Visa. Emitent kart kredytowych zebrał wtedy z rynku 20 mld USD.

Moment na emisję nie jest dobry – na rynku akcji niemal nastąpił w czwartek krach. Czterech innych potencjalnych emitentów odwołało właśnie oferty, a inne firmy zbierają z giełdy mniej pieniędzy, niż sobie życzą. Jednak analitycy podkreślają, że jeśli KKR i Bain Capital nie przeprowadzą oferty właśnie teraz, to za dwa czy trzy miesiące może być znacznie trudniej, bo nie wiadomo, jak się zachowają rynki.

A sprzedaż akcji jest poniekąd konieczna, bo firmy private equity przejęcia lewarowały kredytami i teraz muszą znaleźć pieniądze na ich spłatę. Zakup HCA w 2006 r. był rekordowy, jeśli chodzi o przejęcie dokonane przez firmy private equity. Później ten rekord pobiły przejęcia spółek Equity Office Properties Trust i Energy Future Holdings (to ostatnie miało wartość 43 mld USD).

HCA, założona w 1968 r., jest największą siecią szpitalną w USA – liczy 162 szpitali i 106 centrów chirurgii. W ocenie ekspertów firma może sporo zyskać na reformie służby zdrowia forsowanej przez Baracka Obamę, która zwiększy dostępność usług medycznych dla Amerykanów.