Gospodarcze zbliżenie Rosji i Ukrainy

Sojusz największego ukraińskiego i rosyjskiego koncernu paliwowego jest coraz bardziej realny. Kijów i Moskwa mówią też o współpracy w przemyśle lotniczym, chemii oraz finansach. Sprzyjają temu ciepłe relacje prezydentów Ukrainy i Rosji

Publikacja: 18.05.2010 01:48

Wiktor Janukowycz, prezydent Ukrainy, oraz jego rosyjski partner Dmitrij Miedwiediew próbują zacieśn

Wiktor Janukowycz, prezydent Ukrainy, oraz jego rosyjski partner Dmitrij Miedwiediew próbują zacieśnić współpracę.

Foto: Bloomberg

Lepiej nam się rozmawia – tak skwitował rozwój stosunków gospodarczych pomiędzy Kijowem i Moskwą rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew. Zdaniem Rosjan już widać pierwsze oznaki ocieplenia relacji pomiędzy tymi krajami. Głowa Rosji przebywa obecnie z oficjalną wizytą na Ukrainie, która w dużym stopniu może pomóc zacieśnić współpracę rosyjskich i ukraińskich koncernów.

[srodtytul]Paliwowy alians[/srodtytul]

Jedną z kluczowych kwestii jest sojusz pomiędzy ukraińskim Naftogazem i rosyjskim Gazpromem. W kwietniu z propozycją fuzji obu firm wystąpił rosyjski premier Władimir Putin. Wczoraj Miedwiediew wyjaśnił, że chodzi o realizację wspólnych projektów.

Najprawdopodobniej Naftogaz miałby utrzymać dostęp do jednego z rosyjskich złóż gazowych. W zamian Gazprom dostałby udział w ukraińskiej sieci dystrybucji gazu oraz gazociągach transportujących błękitne paliwo do Europy.

Jak wynika z informacji rosyjskiego dziennika „RBK Daily”, takie rozwiązanie jeszcze przed ostatnimi wyborami na Ukrainie proponował Siergiej Tigipko, obecny wiceszef rządu w Kijowie. Podobny scenariusz był również w ubiegłym tygodniu tematem rozmów Aleksieja Millera, prezesa Gazpromu, i Jurija Bojko, ukraińskiego ministra paliw i energetyki.

Zacieśnienie współpracy dotyczy nie tylko sektora energetycznego. Rosyjski prezydent zaproponował realizację wspólnych projektów w sferze przemysłu lotniczego. Rosja i Ukraina miałyby razem produkować samoloty transportowe Antonow (An-140 oraz An-148).

Ponadto w trakcie wizyty Mied-wiediewa w Kijowie ma dojść do podpisania porozumienia o partnerstwie między rosyjskim Wniesztorgbankiem i Ukreksimbankiem. Współpraca w sektorze finansowym dotyczy też giełd. Akcjonariuszem największej z nich (PFTS) jest od niedawna MICEX, operator parkietu moskiewskiego.

[srodtytul]Nowe otwarcie w gospodarce[/srodtytul] Sygnały ocieplenia ukraińsko-rosyjskich stosunków gospodarczych płyną również z innych branż. W ubiegłym tygodniu Kijów postanowił zlikwidować cło na rosyjską saletrę amonową (używana jako nawóz oraz materiał wybuchowy), z kolei Kreml ma zamiar znieść ograniczenia na import ukraińskiej produkcji metalurgicznej.

Dobre kontakty między Moskwą i Kijowem dają większe szanse rosyjskim spółkom w kupowaniu prywatyzowanych przedsiębiorstw ukraińskich. Rosjanie mają już swoją grupę lobbingową nad Dnieprem, którą nazwali Diełowaja Rossija.

Według informacji ukraińskich mediów przedstawiciele grupy prowadzą wstępne rozmowy z ukraińskim rządem dotyczące zakupu Ukrtelekomu. Jest to największy ukraiński koncern telekomunikacyjny, który Ukraińcy próbują sprzedać od ponad dziesięciu lat. Rosyjskie firmy mogą też kupić państwowych dystrybutorów energii oraz producenta lokomotyw Ługańsktiepłowoz.

Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos
Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale