- Wizyta zaczyna się w poniedziałek i potrwa kilka dni - mówi "Rz" rzecznik resortu skarbu Maciej Wewiór. - Będzie to kolejne roadshow, przeznaczone dla różnych grup inwestorów. Ostatnie transakcje prywatyzacyjne pokazały ich aktywne zainteresowanie polskim rynkiem, zwłaszcza wśród funduszy. Pojawiły się podczas nich jedne z największych amerykańskich funduszy emerytalnych, które wcześniej nie inwestowały w tym regionie - dodaje Wewiór.

Wyjazdy ministra skarbu w poszukiwaniu inwestorów zaczęły się w 2008 r. Do tej pory Grad spotkał się m.in. z inwestorami z Paryża, Londynu, Japonii, Singapuru, Arabii Saudyjskiej, Kataru, Kuwejtu oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

W Stanach Zjednoczonych był poprzednio w grudniu 2009 ,r. - odbył wtedy ponad 30 spotkań z funduszami inwestycyjnymi, które w swoich portfelach mają zaangażowane dziesiątki, a nawet setki miliardów złotych. Prowadził też rozmowy z bankami inwestycyjnymi. Największym zainteresowaniem amerykańskich inwestorów cieszył się wówczas sektor finansowo-ubezpieczeniowy, w tym oferta publiczna PZU. Interesowali się też sprzedażą 10 proc. akcji KGHM, do której doszło w tym roku. Uwagę funduszy przyciągnęła też prywatyzacją Tauronu, Energi, Enei oraz sprzedaż akcji PGE. Teraz resort skarbu będzie chciał zapewne podsycać to zainteresowanie, by zrealizować założone w budżecie 25 mld zł przychodów z prywatyzacji (na razie jest 30 proc. tej kwoty). Na koniec czerwca planowany jest debiut Tauronu, resort skarbu musi też sprzedać akcje Energi inwestorowi branżowemu. Inne duże projekty to prywatyzacja Giełdy Papierów Wartościowych (w IV kwartale), firm chemicznych oraz Ruchu.

Na jesień zaplanowano wizytę ministra Grada w Chinach. Będzie tam rozmawiał m.in. z przedstawicielami najważniejszych chińskich firm inwestycyjnych. Od lipca 2009 r. w resorcie skarbu funkcjonuje też Centrum Relacji Inwestorskich. Zajmuje się informowaniem o procesach prywatyzacyjnych i ułatwianiem kontaktów inwestorom z przedstawicielami resortu odpowiedzialnymi za poszczególne projekty.