Inwestorzy jedynie około 60 proc. portfela mają w akcjach, 20 proc. w obligacjach i kolejną jedną piątą w gotówce – wynika z ankiety przeprowadzonej przez American Association of Individual Investors. Stratedzy inwestycyjni czołowych amerykańskich banków, takich jak Bank of America Merrill Lynch czy JPMorgan Chase zalecają, by lokaty gotówkowe nie przekraczały 8 proc. portfela.

W tygodniu zakończonym 12 maja inwestorzy wycofali około 14 mld USD z amerykańskich funduszy akcyjnych i obligacyjnych. Było to pierwsze tygodniowe wycofanie netto od marca 2009 r. Indeks Standard & Poor’s 500 stracił w tym roku 5,9 proc.

Odsetek inwestorów indywidualnych, którzy zakładają wzrost kursów akcji w najbliższym półroczu, spadł w pierwszej dekadzie maja do 36,6 proc. z tegorocznego maksimum na poziomie 48,5 proc. – Niepewność co do rozwiązania kryzysu zadłużeniowego w Europie i stabilizacji koniunktury gospodarczej w USA, zwłaszcza odnośnie bezrobocia, polityki pieniężnej, podatkowej i deficytu trzyma inwestorów poza rynkiem akcji – uważa Carmen Reinhart, profesor ekonomii z University of Maryland.

Ilość pieniędzy dostępnych w USA do natychmiastowego wydania z takich źródeł jak rachunki oszczędnościowe czy fundusze rynku pieniężnego wzrosła o 26 proc., do 9,36 bln USD (stan na 10 maja) z 7,44 bln USD w maju 2007 r., a więc przed początkiem recesji – wynika z danych Rezerwy Federalnej. W zeszłym tygodniu do funduszy pieniężnych wpłynęło 2 mld USD.

[sub][b]14 mld USD[/b] - amerykańscyinwestorzy indywidualni wycofali netto z funduszy akcyjnychi obligacyjnych w tygodniuzakończonym 12 maja [/sub]