Budżetowa federacja receptą na zadłużenie?

Europejski Bank Centralny chce pogłębiać integrację strefy euro, której państwa usilnie szukają obecnie oszczędności

Publikacja: 01.06.2010 08:56

Jean-Claude Trichet, prezes EBC, twierdzi, że Europa przeżywa bardzo trudny okres, a rządy muszą pod

Jean-Claude Trichet, prezes EBC, twierdzi, że Europa przeżywa bardzo trudny okres, a rządy muszą podjąć szybkie działania zmierzające do naprawy finansów publicznych.

Foto: Bloomberg

Strefa euro jest obecnie federacją monetarną. Potrzebujemy teraz czegoś w rodzaju federacji budżetowej, zajmującej się kontrolą i nadzorem nad polityką dotyczącą finansów publicznych – stwierdził w wywiadzie dla „Le Monde” Jean-Claude Trichet, prezes Europejskiego Banku Centralnego. Jego zdaniem, by zacząć taką federację budować, nie trzeba zmieniać unijnych traktatów. Wystarczy wykorzystać dotychczas istniejące reguły.

[srodtytul]Początek ery cięć[/srodtytul]

Plany zwiększenia nadzoru nad narodowymi budżetami państw strefy euro i UE europejscy decydenci zaczęli snuć w związku z kryzysem w Grecji. Kryzys ten skłania również niektóre rządy krajów „starej Unii” do rozpoczęcia naprawy finansów publicznych.

Przykład dają bogaci. Francuskie władze oficjalnie przyznały, że ich kraj, podobnie jak Hiszpania, może stracić najwyższy rating kredytowy AAA, jeżeli Francja nie zacznie zaciskać pasa. – Musimy utrzymać nasz rating, a więc zmniejszyć nasze zadłużenie, po to by nie stać się zbyt zależnymi od rynków. Taka powinna być nasza długoterminowa polityka – twierdzi Francois Baroin, francuski minister ds. budżetu.

Paryż spodziewa się, że deficyt francuskich finansów publicznych wyniesie w tym roku 8 proc. PKB. Rząd chce, by do 2013 r. spadł on poniżej 3 proc. PKB. Aby osiągnąć ten cel, zamierza m.in. dokonać reformy systemu emerytalnego. Rozważa też uchwalenie poprawki do konstytucji wyznaczającej limit deficytu budżetowego.

Zaciskanie pasa nie ominie również Niemców, chociaż stan ich finansów (w porównaniu z innymi państwami Europy Zachodniej) jest nie najgorszy. Według prognoz Komisji Europejskiej niemiecki deficyt finansów publicznych może sięgnąć w tym roku 5 proc. PKB. Minister finansów Wolfgang Schaeuble zapowiedział, że obywatele Niemiec najprawdopodobniej będą musieli stawić czoło podwyżkom podatków i cięciom wydatków socjalnych. Nie ujawnił żadnych dodatkowych szczegółów na ten temat.

– Prawdziwym wyzwaniem jest oszczędzenie tylu pieniędzy, ile się da. Jeśli zlikwiduje się ulgi podatkowe, można to nazwać podwyżką podatków. Skutkiem tego jest jednak zbilansowana polityka budżetowa – stwierdził Schaeuble w wywiadzie dla „Bild am Sonntag”.Wcześniej agencja Reutera podała, że niemiecki rząd rozważa podniesienie podatku VAT na niektóre dobra z 7 proc. do 19 proc.

[srodtytul]Groźba załamania[/srodtytul]

Kryzys związany z zadłużeniem Grecji (oraz innych państw z obrzeży strefy euro) doprowadził już w tym roku do poważnej deprecjacji euro oraz znaczących spadków na giełdach. Wkrótce objawią się jego skutki dla gospodarki realnej. Zdaniem analityków pakiety oszczędnościowe uchwalane przez europejskie rządy mogą uderzyć we wzrost gospodarczy w strefie euro. Rynkowe zawirowania nie sprzyjają zaś zwiększaniu akcji kredytowej przez banki.

– Europejski kryzys zadłużeniowy sprawia, że instytucje finansowe mniej chętnie pożyczają pieniądze. Nie mówię, że rynki są kompletnie zamknięte, ale zdobycie kredytu stało się trudniejsze. Małe i średnie banki mają z tym problemy – ostrzega Jose Maria Ricciardi, szef działu bankowości inwestycyjnej w portugalskim Banco Espirito Santo.Sytuacja w Europie niepokoi również Chiny. Premier Wen Jiabao stwierdził nawet, że kryzys zadłużeniowy może doprowadzić do poważnego spowolnienia gospodarczego na świecie.

[ramka][b]98,4 pkt[/b] - wyniósł w maju indeks nastrojów gospodarczych w strefie euro. Niespodziewanie spadł on ze 100,6 pkt w kwietniu[/ramka]

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?