Bruksela oceni budżety

Dotychczas kraje były karane za przejechanie na czerwonym świetle, którym był deficyt budżetowy sięgający 3 proc. PKB.

Publikacja: 09.06.2010 08:26

Odtąd nawet przejechanie na żółtym świetle będzie mogło oznaczać kłopoty – powiedział w poniedziałek późnym wieczorem przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, komentując nowe metody wzmocnienia dyscypliny fiskalnej w Unii Europejskiej.

Nad metodami tymi debatowali w poniedziałek i wtorek w Luksemburgu ministrowie finansów „27” (tzw. Ecofin). Jednym z ich pomysłów jest wczesne opiniowanie na szczeblu UE ustaw budżetowych poszczególnych państw. Rządy mają przedstawiać swoje prognozy wzrostu gospodarczego, inflacji, przychodów do budżetu oraz wydatków publicznych wiosną, pół roku przed głosowaniem nad budżetem w krajowych parlamentach. – Rząd, który przedstawi budżet zakładający wysoki deficyt, będzie się musiał z tego usprawiedliwić – tłumaczył Van Rompuy. Jak zapewnił, propozycja ta cieszy się szerokim poparciem krajów UE. We wtorek jednak z krytyką wystąpił Londyn, argumentując, że ustawa budżetowa staje się publiczna dopiero po tym, gdy zapozna się z nią parlament.

Ministrowie finansów UE proponują także, aby sankcje za przekraczanie dopuszczalnego deficytu budżetowego (3 proc. PKB) były uruchamiane automatycznie. Obecnie na kraj notorycznie nieprzestrzegający tego limitu kara może zostać nałożona na mocy decyzji Rady UE, ale dotąd nigdy z tej możliwości nie skorzystano.

– Uważamy, że sankcje muszą być uruchamiane automatycznie. Jeśli pozostanie to kwestią decyzji politycznej, będzie istniało duże ryzyko, że poszczególne kraje będą traktowane odmiennie – powiedział we wtorek luksemburski minister finansów Luc Frieden. W przypadku państw, których dług publiczny przekracza 60 proc. PKB, kary mają być aktywowane przy niższym poziomie deficytu niż 3 proc. PKB. Ministrowie nie uzgodnili jeszcze, jakiego rodzaju sankcje będą stosowane. Van Rompuy podkreślił jednak, że nie jest obecnie brany pod uwagę pomysł, aby niesubordynowane państwa pozbawiać prawa głosu w Radzie UE. Wymagałoby to bowiem zmian w unijnych traktatach, czemu sprzeciwia się m.in. Wielka Brytania.

[ramka][b]Estonia bliżej strefy euro[/b]

– Witamy Estonię w euroklubie z wielką satysfakcją. Gratuluję tamtejszemu społeczeństwu i rządowi wysiłku włożonego w konwergencję – powiedziała we wtorek francuska minister finansów Christine Lagarde. Ecofin zaakceptował tego dnia wniosek Estonii o przyjęcie jej 1 stycznia 2011 r. do strefy euro jako 17. członka tego gremium. W maju rekomendowała to Komisja Europejska, oceniając, że Estonia spełnia wszystkie kryteria z Maastricht.– Pamiętajmy, że żaden kraj nie chce opuścić strefy euro, a niektóre chcą do niego przystąpić – powiedział we wtorek przewodniczący KE Jose Manuel Barroso, wskazując, że pomimo kłopotów unii walutowej wciąż jest ona atrakcyjna. [/ramka]

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?