Komisja szuka sposobu na eurobankrutów

Olli Rehn, unijny komisarz do spraw gospodarczych i monetarnych, nie wykluczył w wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Handelsblatt”, że Unia Europejska stworzy mechanizm pozwalający na przeprowadzenie „w uporządkowany sposób” bankructwa państwa członkowskiego strefy euro.

Publikacja: 03.07.2010 08:50

Olli Rehn, unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych, zaznaczył, że strefie euro nie grozi rozp

Olli Rehn, unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych, zaznaczył, że strefie euro nie grozi rozpad. Wręcz przeciwnie – zostanie ona wkrótce powiększona o Estonię.

Foto: Bloomberg

– By stworzyć taki mechanizm, Unia musiałaby zmienić traktat lizboński, co byłoby bardzo trudne. Koncentruje się więc na reformach, które tego nie wymagają – stwierdził Rehn.

Już w maju o wypracowanie unijnego mechanizmu bankructwa państw apelowały niemieckie władze. – Kraje unii walutowej potrzebują możliwości dokonywania restrukturyzacji długów, która pomogłaby powstrzymać rozlewanie się skutków kryzysu – wskazywał wówczas Wolfgang Schaeuble, niemiecki minister finansów.

Obecnie obowiązujące unijne prawo nie reguluje kwestii postępowania w przypadku niewypłacalności kraju strefy euro. Sprawa ta prawdopodobnie nie była nawet rozpatrywana przez twórców traktatów europejskich. Zaczęła jednak być aktualna z chwilą wybuchu kryzysu w Grecji.

Część polityków i ekonomistów wskazywała w ostatnich miesiącach, że dobrze przeprowadzona restrukturyzacja greckiego zadłużenia mogłaby w dłuższym terminie wzmocnić stabilność euro. W trakcie rozmów o pakiecie pomocowym dla Grecji (wartym 110 mld euro) Międzynarodowy Fundusz Walutowy proponował unijnym decydentom, by warunki przyznania pakietu pozwalały Atenom na taką restrukturyzację. Politycy z Unii nie zgodzili się na to.

Mimo przyznania Grecji pomocy finansowej oraz stworzenia przez UE pakietu stabilizacyjnego dla strefy euro (wartego 750 mld euro) niektórzy ekonomiści wskazują, że restrukturyzacja greckiego zadłużenia wciąż jest możliwa.

– Byłoby lepiej użyć trochę publicznych środków, by skłonić wierzycieli do zawarcia takiej wyprzedzającej wypadki umowy, niż marnować 110 mld euro, by próbować powstrzymać restrukturyzację, do której i tak w końcu dojdzie – uważa Nouriel Roubini, ekonomista, który przewidział światowy kryzys finansowy.

Unijni politycy uspokajają jednak, że do bankructwa Grecji nie dojdzie. – Nikt nie myśli o restrukturyzowaniu zadłużenia Grecji ani jakiegokolwiek innego kraju strefy euro – twierdzi Amadeou Altafaj, rzecznik Komisji Europejskiej. Z problemami Grecji oraz stabilności strefy euro będzie się musiała mierzyć sprawująca w tym półroczu przewodnictwo w UE Belgia.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?