W Chinach pęka bańka

W Chinach rozpoczyna się załamanie na rynku nieruchomości, które uderzy w tamtejszy sektor bankowy – twierdzi harwardzki ekonomista Kenneth Rogoff, były główny ekonomista MFW

Publikacja: 06.07.2010 14:28

W Chinach pęka bańka

Foto: AFP

Słabsze tempo wzrostu gospodarczego w Chinach, w połączeniu z restrykcyjną polityką fiskalną w krajach rozwiniętych, spowolnią ożywienie światowej gospodarki – ocenił Rogoff w wywiadzie dla agencji Bloomberga. - To, że nie rozwijamy się w super szybkim tempie nie oznacza, że sytuacja jeszcze się pogorszy – uspokaja jednak ekonomista.

[b]Czytaj też: [link=http://www.parkiet.com/artykul/914633.html]Nie trzeba być paranoikiem, by dostrzegać w Chinach bańkę[/link][/b]

Rogoff jest znany z pesymizmu w odniesieniu do gospodarki Chin. Na początku roku ostrzegał, że w ciągu dekady tempo wzrostu gospodarczego zanurkuje tam z około 10 proc. do 2-3 proc., co z kolei wpędzi w recesję inne kraje Azji. Miałby to być skutek pęknięcia nadmuchanej długiem bańki spekulacyjnej na rynkach aktywów.

Niepokojącym sygnałem, że rozgrzany chiński rynek mieszkaniowy już zaczyna się chwiać, jest spadek liczby zawieranych na nim transakcji. W maju całkowita wartość tych transakcji tąpnęła o 25 proc. w porównaniu z kwietniem, choć ceny nadal rosną. Nieruchomości w 70 miastach podrożały w maju o 12,4 proc. rok do roku, po zwyżce o 12,8 proc. w kwietniu.

Spowolnienie na rynku nieruchomości jest efektem działań władz w Pekinie, które od kilku miesięcy próbują stłumić narastanie bańki. W tym celu podniosły m.in. minimalne oprocentowanie kredytów hipotecznych oraz poziom wkładu własnego dla niektórych transakcji na rynku nieruchomości. Rząd zabronił też bankom kredytowania trzeciej nieruchomości, a obecnie zastanawia się nad pilotażowym wprowadzeniem podatku od nieruchomości.

Chiński minister ds. ziemi i zasobów naturalnych Xu Shaoshi ocenił w weekend, że działania te w ciągu kilku miesięcy doprowadzą do spadku cen nieruchomości. Analitycy banku Standard Chartered twierdzą nawet, że w największych miastach mogą się one w II półroczu załamać o 30 proc. względem poziomu z połowy kwietnia. Ich zdaniem nie spowoduje to jednak kryzysu w chińskim sektorze bankowym, ponieważ w krajach rozwijających się większe wahania cen niż w krajach dojrzałych nie są niczym nadzwyczajnym.

Ekonomiści wskazują też, że nawet zanim Pekin przystąpił do zaostrzania kryteriów udzielania kredytów, na chińskim rynku nieruchomości nie stosowano tak dużej dźwigni finansowej, jak na Zachodzie. W efekcie kredytodawcy są tam relatywnie odporni na ewentualne pęknięcie bańki. Część ekspertów nie zgadza się jednak nawet z tym, że załamanie na chińskim rynku nieruchomości jest nieuchronne. Stephen Roach, prezes banku Morgan Stanley w Azji, wskazywał niedawno w wywiadzie dla Bloomberga, że ze względu na migrację ludności ze wsi do miast popyt na mieszkania jeszcze długo będzie się w Chinach utrzymywał, nawet jeśli w niektórych segmentach rynku nieruchomości (np. luksusowe apartamenty) dojdzie do spowolnienia.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?