Grecja nie uniknie restrukturyzacji długu

Jest już pewne, że rząd w Atenach nie będzie w stanie w pełni wywiązać się ze swoich zobowiązań, a Portugalia będzie musiała sięgnąć po międzynarodową pomoc finansową – ocenił Otmar Issing, były główny ekonomista Europejskiego Banku Centralnego i jeden z architektów strefy euro.

Aktualizacja: 27.02.2017 00:02 Publikacja: 23.03.2011 14:21

Grecja nie uniknie restrukturyzacji długu

Foto: Bloomberg

- Grecja jest obecnie zadłużona za granicą na ponad 300 mld euro i wszelkie wyliczenia wskazują, że nie jest w stanie tego udźwignąć – powiedział Issing na antenie CNBC. – Myślę, że nikt nie ma już złudzeń, że Grecja będzie kiedykolwiek w stanie w pełni uregulować swoje długi – dodał.

Jak jednak podkreślił, restrukturyzacja zadłużenia rządu w Atenach powinna nastąpić dopiero wtedy, gdy w innych państwach strefy euro kryzys fiskalny zostanie zażegnany. Na jego szybki koniec się jednak nie zanosi.

Zdaniem Issinga, członka rady wykonawczej EBC w latach 1998-2006, pomocy z utworzonego w maju ub.r. Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej (EFSF) wymaga Portugalia. – To oczywiste – powiedział, wskazując na protesty portugalskiej opozycji, która sprzeciwia się proponowanym przez tamtejszy rząd cięciom budżetowy.

Z grona zagrożonych niewypłacalnością wyrwała się natomiast Hiszpania. – Musimy jednak trochę poczekać, zanim rynki nadbiorą co do tego przekonania – powiedział były główny ekonomista EBC.

Nawiązując do zgody unijnych liderów, aby obniżyć oprocentowanie pomocy dla Grecji, Issing podkreślił, że wsparcie z EFSF (Grecja nie korzysta z tego mechanizmu) powinno być dla beneficjentów kosztowne. – To jest pomoc finansowa, aby kraj mógł przejść przez trudności, ale nic więcej. Nie może to być mechanizm transferowy, który wspiera nietrafioną politykę makroekonomiczną państw strefy euro.

Czytaj więcej na blogu [link=http://blog.parkiet.com/siemionczyk/]Znalezione w sieci[/link]

Gospodarka światowa
Bank Rosji obniżył stopy procentowe. Nie chciał, ale musiał
Gospodarka światowa
Zamiast Polski będzie Azja. Intel zmienia globalne plany i zabiera wielką inwestycję
Gospodarka światowa
Europejski Bank Centralny na razie wstrzymuje się z obniżkami stóp procentowych
Gospodarka światowa
Usługi pociągnęły w górę amerykański PMI Composite
Gospodarka światowa
Spada liczba Amerykanów ubiegających się o zasiłek
Gospodarka światowa
EBC podjął decyzję w sprawie stóp procentowych