Koniec QE odbierze złotu blask?

Ostatnie miesiące były okresem zadyszki na rynku złota, ale mimo to ma on za sobą udane półrocze. Druga połowa roku może się jednak okazać trudniejsza za sprawą zakończenia przez Rezerwę Federalną programu ilościowego łagodzenia polityki pieniężnej, który sprzyjał cenom kruszcu.

Aktualizacja: 25.02.2017 13:39 Publikacja: 06.07.2011 16:18

Koniec QE odbierze złotu blask?

Foto: AFP

Hossa na rynku żółtego metalu trwa nieprzerwanie od ponad dekady. W tym czasie jego cena wzrosła niemal pięciokrotnie. Także w tym roku złoto zyskało już 6,4 proc.

Obecnie za uncję kruszcu trzeba zapłacić około 1511 USD. Ale według ankietowanych przez agencję Bloomberga analityków, do końca roku cena ta wzrośnie zaledwie do 1520 USD. Jeszcze w maju prognozowali średnio, że będzie to 1600 USD.

[b]Więcej na blogu: [link=http://blog.parkiet.com/siemionczyk/2011/07/06/koniec-qe-odbierze-zlotu-blask/]Znalezione w sieci[/link][/b]

Według niego, zakończenie QE w połączeniu z trwającym kryzysem fiskalnym w strefie euro będzie skłaniało inwestorów do lokowania kapitału w amerykańskich obligacjach, co powinno windować kurs dolara. Poza tym, hamowanie światowej gospodarki tłumi obawy inflacyjne. – Złoto pełni funkcję bezpiecznego schronienia, ale tylko wtedy, gdy inwestorzy niepokoją się inflacją – wskazuje Sherman.

Część analityków wskazuje też, że po dekadzie zwyżek cen złoto jest przewartościowane, co zniechęca inwestorów do traktowania kruszcu jako bezpiecznego schronienia.

Nie wszyscy są jednak przekonani, że zakończenie QE przerwie hossę na rynku złota. – Choć Fed zakończył ten program, nie zanosi się na to, aby w najbliższym czasie miał podnosić stopy procentowe. A te w ujęciu realnym (biorąc poprawkę na inflację – przyp. red.) są ujemne. Historycznie rzecz biorąc, złoto radziło sobie dobrze w środowisku ujemnych realnych stóp procentowych – powiedział Bob Harber, dyrektor inwestycyjny Haber Trilix.

Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos