Chiny: inflacja najwyższa od trzech lat

Inflacja w Chinach wzrosła w lipcu do 6,5 proc., osiągając najwyższy wskaźnik od 37 miesięcy

Aktualizacja: 26.02.2017 17:58 Publikacja: 09.08.2011 09:43

Chiny: inflacja najwyższa od trzech lat

Foto: AFP

Krajowy wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI), główny wskaźnik inflacji, wzrósł do 6,5 proc. w lipcu w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku - podało we wtorek Państwowe Biuro Statystyki w Pekinie.

Wysoka inflacja została spowodowana rosnącymi cenami żywności, które w lipcu wzrosły o 14,8 proc. w porównaniu do cen z ubiegłego roku. Ceny mięsa wieprzowego wzrosły o prawie 57 proc. w lipcu. W porównaniu z ubiegłym miesiącem wskaźnik CPI podniósł się o 0,5 proc.

Podczas dorocznej sesji chińskiego parlamentu w lutym tego roku premier Wen Jiabao nazwał walkę z inflacją najwyższym priorytetem władz. Problem ten "dotyczy dobrobytu ludzi, niesie ze sobą wspólny interes wszystkich oraz wpływa na ład społeczny" - oświadczył szef chińskiego rządu i wyraził nadzieje, że średnia roczna inflacja nie przekroczy 4 proc.

Rząd stoi teraz przed trudnym wyzwaniem znalezienia równowagi między ostudzeniem inflacji a postępującym wzrostem ekonomicznym, który sprawił, że Chiny stały się już drugą gospodarką świata.

„To jest rodzaj danych, które powinny wywołać podwyżkę stóp procentowych, jednak niepewności na globalnych rynkach finansowych mogą spowodować opóźnienia w działaniu" – powiedział Yao Wei, ekonomista Societe Generale w Hong Kongu.

Państwowe Biuro Statystyki podało również dane dotyczące produkcji przemysłowej. W lipcu produkcja przemysłowa wzrosła o 14 proc. rdr. Analitycy spodziewali się w wzrostu o 14,6 proc. rdr

Gospodarka światowa
Posiedzenie EBC. W tle cła amerykańskie
Gospodarka światowa
Rząd (na razie) przetrwał, więc jen odzyskał siłę
Gospodarka światowa
W polityce handlowej USA najgorsza jest niepewność
Gospodarka światowa
Czy prognozy znów nie nadążają za sytuacją na Wall Street?
Gospodarka światowa
S&P 500 sygnalizuje, że dynamika wzrostu akcji w USA słabnie
Gospodarka światowa
W USA wszyscy chcą teraz być bankiem. Banki nie są z tego zadowolone