OPEC przygląda się taniejącej ropie

Coraz większe obawy przed powrotem recesji spowodowały paniczną wyprzedaż ropy naftowej na giełdzie amerykańskiej. Tanieje również bardziej nas interesujący gatunek Brent z Morza Północnego, ale już nie w takim tempie

Aktualizacja: 26.02.2017 16:50 Publikacja: 19.08.2011 13:01

OPEC przygląda się taniejącej ropie

Foto: Bloomberg

Ropa na giełdzie nowojorskiej z dostawami we wrześniu kosztuje już tylko 79,17 dol za baryłkę, dostawy październikowe można było kupić po 81 dol. a ceny spadają codziennie i to po kilka procent. Dotychczas cenom ropy trudno było przebić się przez silne wsparcie na poziomie 83 dol/baryłka.

Mniej wrażliwe na złe wiadomości dotyczące gospodarki w skali makro są ceny Brenta nadal są uzależnione przede wszystkim od uporu OPEC, który nie uważa, że powinien podwyższyć wydobycie z powodu utraconej produkcji w Libii — ok 1,5 mln baryłek dziennie. Ceny nie spadają także z powodu przerw wydobyciu na Morzy Północnym i w Nigerii.

Ale i Brent tanieje. Za dostawy październikowe wczoraj w Londynie trzeba było zapłacić 105 dol. za baryłkę. To oznacza, że ceny są dzisiaj tańsze o 1,5 proc, niż na początku tygodnie, ale aż o 16 proc niższe od tegorocznego rekordu.

Ceny są pod presją także z powodu rosnących zapasów w Stanach Zjednoczonych. Departament Energii ujawnił, że zwiększyły się one o 4,23 mln baryłek do 354 mln. Powszechnie oczekiwano, że spadną one przynajmniej o pół miliona baryłek. Powodem takiej zwyżki jest fakt, że tegoroczny sezon huraganów jest znacznie spokojniejszy, niż zazwyczaj i nie było poważniejszych przerw w dostawach surowca.

Zdaniem ministra ds ropy Kataru, Mohammeda Saleha al Sada dzisiaj ceny ropy nie są wrażliwe na informacje dotyczące podaży i popytu, ale raczej są odbiciem nastrojów na rynkach finansowych. Al Sad przyznał, że OPEC bacznie przygląda się sytuacji na rynku. To informacja niepokojąca, bo kartel bez skrupułów tnie podaż, żeby tylko ceny nie spadły zbyt nisko.

Wiadomo, że koszt wydobycia baryłki ropy w krajach Bliskiego Wschodu nie przekracza 8-9 dolarów. Jednakże wysokie ceny zachęciły producentów do zwiększenia inwestycji. I np baryłka wydobywana z nowych bardzo zasobnych pól saudyjskich, po doliczeniu pieniędzy wydanych na inwestycję będzie kosztowała jeszcze przez 2-3 lata ok tysiąca dol. za baryłkę. Po tym okresie jej koszt spadnie do ok 7 dolarów.

Gospodarka światowa
USA i Chiny obniżą cła o 115 punktów procentowych
Gospodarka światowa
Sukces w Genewie. USA i Chiny zawarły porozumienie
Gospodarka światowa
Chiny i USA wracają do rozmów w sprawie ceł. Dojdzie do przełomu?
Gospodarka światowa
Brytyjski bank centralny obciął stopy, ale był daleki od jednomyślności
Materiał Promocyjny
PZU ważnym filarem rynku kapitałowego i gospodarki
Gospodarka światowa
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp?
Gospodarka światowa
Dobry pierwszy kwartał niemieckiego przemysłu