Merkel: Unia Europejska potrzebuje ścisłych reguł fiskalnych

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że Unia Europejska potrzebuje ścisłych reguł fiskalnych.

Aktualizacja: 24.02.2017 02:14 Publikacja: 02.12.2011 09:46

Kanclerz Niemiec Angela Merkel

Kanclerz Niemiec Angela Merkel

Foto: Fotorzepa, Bartek Sadowski bsad Bartek Sadowski

- Jeżeli zasady będą łamane muszą działać automatyczne sankcje - powiedziała w wystąpieniu w parlamencie w Berlinie  niemiecka kanclerz Angela Merkel.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedział, że Europejski Bank Centralny musi mieć całkowitą swobodę w podejmowaniu działań, a ona nie ma zamiaru krytykować lub chwalić instytucji, za to co robi lub czego nie robi.

Niezależność banku centralnego w podejmowaniu decyzji "w jakimkolwiek kierunku" musi być strzeżona - powiedziała Merkel w niemieckim parlamencie w Berlinie w piątek. Merkel dodała, że ??nie będzie komentować tego, co EBC "zrobił lub zaniechał", a EBC nie został powołany do "rozwiązywania kryzysu".

Kanclerz Niemiec dodała, że emisja wspólnych euroobligacji jet "niewyobrażalna" bez wprowadzenia unii fiskalnej, dopóki rządy mają wyłączną kontrolę nad własnymi budżetami i nie ma wspólnej europejskiej kontroli nad dochodami i wydatkami.

Powiedziała, że "absurdalne" są sugestie, iż Niemcy chcą zdominować Europę.

- Jest absurdem mówić, że Niemcy chcą zdominować Europę w jakikolwiek sposób - powiedziała.

Dodała, że zażegnanie kryzysu w strefie euro zajmie lata i nie da się tego zrobić za jednym zamachem.

- Kraje spoza strefy euro muszą mieć możliwość przyłączenia się do wzmocnionych zasad dyscypliny finansowej, jakie przyjmie unia walutowa - oświadczyła. Według niej wolę przyłączenia się do współpracy wyraziła Polska.

Celem Merkel na szczycie UE w Brukseli 8 i 9 grudnia będzie przeforsowanie zmiany unijnych traktatów, co jest jedyną drogą do budowy "unii fiskalnej".

- Do Brukseli jedziemy z celem przeforsowania zmiany traktatów UE, ale w takim duchu, by uniknąć podziału między państwami euro a państwami spoza strefy euro. Pozostawimy krajom, które nie są członkami strefy wspólnej waluty, możliwość przyłączenia się do mocniejszych zobowiązań przyjętych przez strefę euro. Nikt nie może chcieć takiego podziału - powiedziała.

Zdaniem Merkel także eurogrupa, czyli współpraca ministrów finansów eurolandu, powinna być otwarta dla każdego, kto chce się przyłączyć do współpracy - na przykład Polski. - Polska która zawsze mówiła wyraźnie, że choć nie ma jeszcze euro, to chce przyjąć mocniejsze zobowiązania - dodała Merkel.

- W trakcie rozmów, które teraz przeprowadziliśmy, Polska także powiedziała jasno, że chce iść tą drogą unii stabilności - dodała.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?