Decyzja S&P o ratingach spodziewana w styczniu

Agencja Standard & Poor’s ogłosi swoją decyzję w sprawie ocen wiarygodności kredytowej 15 krajów strefy euro najprawdopodobniej w przyszłym miesiącu – podała agencja Reuters, powołując się na dwa źródła w rządach krajów europejskich.

Aktualizacja: 23.02.2017 23:45 Publikacja: 23.12.2011 14:46

Decyzja S&P o ratingach spodziewana w styczniu

Foto: Bloomberg

- Otrzymaliśmy nieformalny sygnał od Standard & Poor's, że zajmą stanowisko dopiero w styczniu – podało jedno ze źródeł, zachowując anonimowość, gdyż kontakty z agencją ratingową mają charakter poufny.

- Dali nam to do zrozumienia w rozmowach które mieliśmy, jeśli potrafi się czytać między wierszami" – dodał rozmówca Reutersa, zastrzegając, że ma wiedzę tylko o własnym kraju. W jego przekonaniu jednak cała piętnastka ze strefy euro pozna werdykt agencji w tym samym czasie.

O tym, że decyzja Standard & Poor's ogłoszona zostanie w przyszłym miesiącu przekonane jest także drugie źródło z innego kraju strefy euro.

Agencja 6 grudnia ostrzegła, że może dokonać bezprecedensowego, masowego, cięcia ratingów krajów posługujących się wspólną europejską walutą, jeśli unijni przywódcy nie uzgodnią planu rozwiązania kryzysu zadłużeniowego na szczycie 9 czerwca. Zaznaczyła przy tym, że decyzję ogłosi możliwie najszybciej po spotkaniu unijnych przywódców.

Standard & Poor's umieścił wówczas 15 krajów ze strefy euro, wszystkie poza Grecją i Cyprem, na liście obserwacyjnej ze wskazaniem do obniżenia ratingu. W grupie tej znalazły się także dwie największe gospodarki unii walutowej, Niemcy i Francja, które cieszą się obecnie najwyższymi ocenami wiarygodności kredytowej – potrójnymi A.

W ocenie analityków agencji pogarszająca się sytuacja na rynku kredytowym zwiększa systemowe napięcia w strefie euro. Zwykle umieszczenie na liście obserwacyjnej emitenta długu oznacza, że agencja daje sobie do trzech miesięcy na ewentualną zmianę jego oceny ratingowej.

Gospodarka światowa
Badanie BofA: Inwestorzy w najlepszych nastrojach od lutego
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł o 5,2 procent
Gospodarka światowa
Rynki jak na razie nie dają się przestraszyć cłom prezydenta Donalda Trumpa
Gospodarka światowa
Coraz droższa opieka zdrowotna w Stanach Zjednoczonych
Gospodarka światowa
Armenia i Azerbejdżan uciekają z objęć rosyjskiego niedźwiedzia
Gospodarka światowa
Handel z Australią znowu na celowniku UE. Powrót rozmów