Chiny: może być najwolniej od 13 lat

Bezpośrednie zagraniczne inwestycje (BIZ) w Państwie Środka w kwietniu wyniosły zaledwie 8,4 miliarda dol., 0,7 proc. mniej niż w tym samym miesiącu rok wcześniej.

Aktualizacja: 18.02.2017 14:32 Publikacja: 15.05.2012 11:39

Chiny: może być najwolniej od 13 lat

Foto: AFP

W marcu spadek sięgnął 6,1 proc. Wartość zagranicznych inwestycji maleje od sześciu miesięcy, co jest najdłuższą taką serią od globalnego kryzysu finansowego.

W  okresie czterech miesięcy do Chin w formie bezpośrednich inwestycji napłynęło w  sumie 37,9 miliarda dol., 2,4 proc. mniej niż rok wcześniej. W 2011 BIZ przyniosły 116 mld dol., zwiększając się o 9,7 proc.

Mimo niekorzystnych wieści chińskie władze wykazują „ostrożny optymizm" jeśli chodzi o tegoroczne perspektywy BIZ. Shen Danyang, rzecznik Ministerstwa Handlu spadek w ostatnich miesiącach tłumaczy częściowo kondycją światowej gospodarki.

Aż o 27,9 proc. w ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku obniżyły się inwestycje państw strefy euro, które wyniosły tylko 1,9 mld dol.

- Negatywny trend odzwierciedla obawy, że Chiny będą rozwijały się wolniej – uważa Dariusz Kowalczyk , ekonomista i strateg francuskiego banku Credit Agricole w Hongkongu. Wskazuje też na perspektywy globalnej gospodarki i trudności z pozyskiwaniem funduszy. Jego zdaniem rośnie ryzyko, że  Chiny mogą nie osiągnąć prognozowanego wzrostu PKB.

Ramin Toloui z Pacific Investment Management, największego na świecie funduszu obligacji, przewiduje, że w tym roku Chiny będą się rozwijać najwolniej od 13 lat. Jego zdaniem twardego dna  można się spodziewać w trzecim kwartale. Spodziewa się, że chińskie władze stopniowo będą zwiększać wsparcie dla gospodarki, ale nie będą tego robić tak agresywnie jak w 2009 roku.

Według PIMCO w tym roku PKB Chin wzrośnie o ok. 7,5 proc.  Byłoby to najwolniejsze tempo od 1999 roku. To gorsza prognoza niż przedstawiły Citigroup, JPMorgan Chase, UBS i inne globalne banki, które obniżyły swoje szacunki tempa chińskiego PKB. W pierwszym kwartale wyniosło ono 8,1 proc. wobec 11,9 proc. rok wcześniej.

Gospodarka światowa
Niemiecka wymiana handlowa w maju rozczarowała
Gospodarka światowa
Trump ogłosił cła na miedź. Ceny surowca rekordowo wysokie
Gospodarka światowa
Wojny handlowe przestały straszyć inwestorów?
Gospodarka światowa
Nie ma kto zarządzać rosyjskimi pieniędzmi w Liechtensteinie
Gospodarka światowa
Rynek nie przejął się listami Trumpa w sprawie ceł
Gospodarka światowa
Trump daje więcej czasu na umowy handlowe