Apple najdroższą marką świata

Wyceniana na prawie 182 mld dolarów marka Apple, a zaraz za nią IBM i Google – to trzy najcenniejsze marki świata w tegorocznym rankingu BrandZ Top 100 firmy Millward Brown

Aktualizacja: 18.02.2017 13:10 Publikacja: 22.05.2012 09:55

Apple najdroższą marką świata

Foto: Bloomberg

Apple, którego wartość wzrosła w ciągu roku o prawie jedną piątą, utrzymał zdobytą w ubiegłym roku pozycję lidera. Drugiego miejsca nie obronił jednak wyceniany na prawie 108 mld dolarów Google- w tym roku wyprzedził go IBM zwiększając swą wartość do niemal 116 mld dolarów, czyli o jedną siódmą. Google, który przez kilka lat by liderem BrandZ, musiał teraz zadowolić się trzecim miejscem.

Jednak marką, która w siódmej już edycji rankingu BrandZ zanotowała najwyższy wzrost wartości był Facebook- wyceniany teraz na 33,2 mld dolarów, o trzy czwarte więcej niż przed rokiem. To dało mu awans na 19 miejsce zestawienia, w którym kolejny rok z rzędu czołówkę zdominowały marki technologiczne.

Najdroższym „tradycyjnym" brandem jest McDonalds, który wart 95,2 mld dolarów uplasował się na czwartej pozycji.

Autor badania, firma badawcza Millward Brown, należąca do mediowego potentata WPP, zwraca jednak uwagę,że nawet mocne tradycyjne marki zdobywają rynkową przewagę dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym- jak choćby Burberry, która w sieci stworzyła wirtualny świat z pokazami mody.

Ranking potwierdza globalną siłę amerykańskich marek, które zdominowały pierwszą 10.tkę zestawienia. Jest w niej tylko jedna marka spoza USA- na 10. pozycji uplasował się brand China Mobile.

Cała setka najdroższych marek świata jest warta 2,4 bln dolarów.

Gospodarka światowa
Niemiecka wymiana handlowa w maju rozczarowała
Gospodarka światowa
Trump ogłosił cła na miedź. Ceny surowca rekordowo wysokie
Gospodarka światowa
Wojny handlowe przestały straszyć inwestorów?
Gospodarka światowa
Nie ma kto zarządzać rosyjskimi pieniędzmi w Liechtensteinie
Gospodarka światowa
Rynek nie przejął się listami Trumpa w sprawie ceł
Gospodarka światowa
Trump daje więcej czasu na umowy handlowe