Menedżerowie żyją dłużej

Francuzi na stanowiskach kierowniczych są zdrowsi i żyją dłużej niż ich podwładni. Potwierdza to raport rady zajmującej się przyszłością systemu ubezpieczeń zdrowotnych

Aktualizacja: 16.02.2017 03:37 Publikacja: 29.12.2012 17:44

Menedżerowie żyją dłużej

Foto: Bloomberg

Nierówności są szczególnie uderzające w przypadku mężczyzn. Menedżer mający 35 lat może spodziewać się dożycia 82 lat, a więc prawie o pięć lat dłużej niż pracownik umysłowy oraz sześć lat i cztery miesiące dłużej niż robotnik.

Te dysproporcje są mniejsze w zawodach rzemieślniczych, wśród handlowców i pośredników, ale też są znaczące.

Wprawdzie w ostatnim ćwierćwieczu oczekiwana długość życia wzrosła w przypadku wszystkich kategorii zawodowych, ale jednocześnie nieco zwiększyły się dysproporcje między menedżerami a robotnikami.

35-letnia kobieta na stanowisku kierowniczym może dożyć 87 lat, natomiast jej podwładna na stanowisku robotniczym będzie żyła trzy lata krócej. Ta różnica nie zmieniła się od 25 lat.

Do nierówności w obliczu śmierci trzeba też dodać dysproporcje zdrowotne. Robotnicy mają szanse na życie bez fizycznej niezdolności do pracy o osiem lat krótsze niż menedżerowie. W przypadku kobiet różnica wynosi pięć lat.

Ryzyko zgonu z powodu nowotworu jest 1,9 razy wyższe u mężczyzn gorzej wykształconych, stwierdza wspomniany raport. Wynika to z ich większego uzależnienia od tytoniu i alkoholu.

Powodem nierówności nie jest dostępność opieki zdrowotnej. Przeciętne wydatki na ten cel są mniej więcej takie same bez względu na kategorię społeczno-zawodową.

Lesechos.fr

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?