Włoscy miliarderzy mogą pójść z torbami

Dwaj członkowie znanej włoskiej rodziny są w areszcie domowym, zaś trzeciego poszukuje się europejskim listem gończym, gdyż prawdopodobnie uciekł z kraju. Chodzi o rodzinę Riva, właścicieli spółki Gruppo Riva, największego producenta stali we Włoszech

Aktualizacja: 16.02.2017 01:57 Publikacja: 18.01.2013 15:12

Włoscy miliarderzy mogą pójść z torbami

Foto: spółka

Emilio Riva, szef rady nadzorczej tej prywatnej firmy mającej m. in. hutę Ilva w Taranto, został oskarżony o spowodowanie „katastrofy ekologicznej". Zdaniem prokuratury zakład ten zatruwał powietrze rakotwórczymi substancjami. Sędzia zajął majątek rodziny Riva o wartości 2 miliardów dolarów.

16 stycznia 2013 r. Emilio Riva przegrał apelację od wyroku nakładającego nań areszt domowy. Wywołało to protesty pracowników huty zamkniętej w lipcu 2012 roku. W ubiegłym miesiącu rząd Mario Montiego wydał nadzwyczajny dekret zezwalający na wznowienie produkcji przez zakład w Taranto, zaś prokuratura odwołała się od tej decyzji do Sądu Konstytucyjnego.

Od lipca, mimo zaprzestania produkcji, załoga huty licząca 12 tys. osób  otrzymywała wynagrodzenie, ale w kasie spółki, według anonimowego przedstawiciela właścicieli, zaczyna brakować pieniędzy.

- Próbowali iść na skróty, naginać reguły – tak zachowanie rodziny Riva ocenia Ruggero Ranieri, profesor historii ekonomii na uniwersytecie w Padwie, specjalista od europejskiego hutnictwa stali. Jego zdaniem klan Riva nie zdołał zbudować właściwych relacji ze wspólnotą lokalną, która manifestuje swoją wrogość wobec poczynań właścicieli stalowni.

W grudniu 2012 r. włoska prokuratura wydała europejski nakaz aresztowania Fabio Rivy, wiceprezesa Gruppo Riva, najstarszego syna Emilio Rivy. Młodszy syn Nicola też przebywa w areszcie domowym.

Majątek tej rodziny szacowany jest na 6 miliardów. Firma powstała w 1954 roku In zaczęłą od handlu złomem. Działa też m.in. w Niemczech i Afryce Północnej.  W 2011 roku Gruppo Riva miała 13,4 miliarda dolarów przychodów i 437 milionów zysku netto.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?