Konsumenci najmniej ufają usługom finansowym i bankom

Usługi finansowe i banki, trzeci rok z rzędu cieszą się najmniejszym zaufaniem. Ufa im połowa uczestników ankiety przeprowadzonej przez firmę public relations Edelman

Aktualizacja: 16.02.2017 02:23 Publikacja: 21.01.2013 12:43

Konsumenci najmniej ufają usługom finansowym i bankom

Foto: AFP

W stosunku do poprzedniego badania jest jednak pewna poprawa, gdyż w poprzednim sondażu firmom z sektora usług finansowych ufało 45 proc. badanych, zaś bankom 47 proc.

Najgorzej banki postrzegane są w Irlandii (11 proc.), Hiszpanii (19 proc.) i Wielkiej Brytanii (22 proc.). Ben Boyd, globalny szef praktyki korporacyjnej w Edelman zwraca uwagę, że w Stanach Zjednoczonych zaufanie do banków od 2011 roku wzrosło ponad dwukrotnie. 2012 r., jak przypomina,  obfitował w skandale związane z praniem brudnych pieniędzy, czy też wyskokami traderów.

Na pierwszym miejscu tego rankingu z rezultatem 77 proc. znalazły się firmy technologiczne.  Rok wcześniej zaufanie do nich miało 79 proc. ankietowanych w wieku 25-64 lat reprezentujących 26 państw.

Boyd wysokie notowania firm  technologicznych tłumaczy tym, że mają opinię rozwiązujących problemy, a także je przewidujących.  Zwraca jednak uwagę, że ostatnio pojawiły się problemy z przestrzeganiem prawa do prywatności na portalach społecznościowych.

Biznes utrzymał przewagę nad instytucjami rządowymi. Zaufaniem obdarzyło go 58 proc. (53 proc. w 2012 r.). Notowania tych drugich jednak poprawiły się z 43 proc. do 48 proc. Odsetek osób najbardziej zadowolonych w obu przypadkach wyniósł 17 proc.

Biznes najlepiej notowany jest w Meksyku (82 proc.) i w Indiach (81 proc.), zaś najgorzej postrzegany jest w Korei Południowej (31 proc.) i Rosji (40 proc.).

W Stanach Zjednoczonych biznesowi ufa 62 proc. ankietowanych wobec 53 proc. rok wcześniej. W Wielkiej Brytanii zaufaniem obdarza go 56 proc., zaś rządowi ufa 47 proc.

Gospodarka światowa
Cła będą wyższe od zapowiadanych? Donald Trump: Zaczynamy wysyłać listy do krajów
Gospodarka światowa
Jak Ameryka może teraz przemodelować Bliski Wschód
Gospodarka światowa
Dobra sytuacja na rynku pracy w USA może zniechęcić Fed do cięcia stóp
Gospodarka światowa
Microsoft znów redukuje zatrudnienie
Gospodarka światowa
Cła Trumpa mogą uderzyć w hossę na giełdzie w Tokio
Gospodarka światowa
Banki powiększyły dywidendy