Inwestorzy największymi optymistami od co najmniej 3,5 roku.

W okresie najbliższych sześciu miesięcy prawie dwie trzecie inwestorów ankietowanych przez Bloomberga zamierza powiększyć udział akcji w swoich portfelach. Poziom ich optymizmu jest największy od co najmniej 3,5 roku.

Aktualizacja: 16.02.2017 01:38 Publikacja: 22.01.2013 12:28

Inwestorzy największymi optymistami od co najmniej 3,5 roku.

Foto: Bloomberg

53 proc. uczestników Bloomberg Global Poll wyraża przekonanie, że w ciągu roku akcje  dadzą najwyższą stopę zwrotu. To o 17 pkt proc. więcej niż w poprzedniej, listopadowej edycji tej ankiety, a jednocześnie najlepszy rezultat od lipca 2009 r., kiedy Bloomberg zaczął przeprowadzać te kwartalne badania nastrojów inwestorów na całym świecie. Uczestniczą w nich inwestorzy, analitycy i traderzy, którzy są klientami Bloomberga.

Wyniki tej ankiety wskazują też na rosnące zaufanie do amerykańskiej gospodarki, a także malejące obawy co do perspektyw strefy euro. Jej uczestnicy oceniają, że największa gospodarka świata znajduje się w najlepszej formie od dwóch lat, a większość spośród 921 uczestników badania jest przekonana, że jej kondycja wciąż się poprawia. Poprzednio siedmiu na dziesięciu ankietowanych sądziło, że kondycja eurolandu pogarsza się, a teraz taką opinię wyraziło 45 proc. uczestników Bloomberg Global Poll.

- Wydaje się, iż pojawiło coś w rodzaju ostrożnego optymizmu, że problemy powoli są rozwiązywane – zwraca uwagę Ben Kelly, analityk Louis Capital Markets.

Z sondażu Bloomberga wynika, że globalna gospodarka jest w najlepszej formie od maja 2011 roku, zaś 35 proc. jego uczestników uważa, że koniunktura na świecie poprawia się. To prawie dwa razy lepszy wskaźnik niż odsetek opinii wskazujących na jej pogorszenie.  Inwestorzy europejscy okazali się największymi optymistami, zaś amerykańscy optymizmu wykazali najmniej. Sriram Srinivasam, prezes Wall Street Investment Management wyjaśnia, że na globalny poziom zaufania miał wpływ efekt zamożności spowodowany przez drożejące akcje.

Co piąty uczestnik ankiety uważa, że japoński rynek akcji będzie wśród oferujących największe możliwości zarobku w okresie najbliższych 12 miesięcy. To najlepsze notowania Kraju Kwitnącej Wiśni od października 2009 roku. W styczniu 2014 roku Bank Japonii zacznie nieograniczony skup aktywów z rynku.

- Inwestorzy są zmęczeni niskimi rentownościami aktywów w krajach uważanych za bezpieczną przystań, dlatego akcje, zarówno na rynkach rozwiniętych jak i wschodzących, stają się naturalnym obiektem zainteresowania – uważa Ciaran Woods, analityk Citigroup.

Plany kupna akcji  spółek z emerging makrets w okresie najbliższych sześciu miesięcy deklaruje 46 proc. inwestorów, natomiast zaledwie osiem procent zamierza zredukować ekspozycję na tego rodzaju walory.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?