W branży finansowej będzie coraz gorzej

To może być najgorszy styczeń od czterech lat. Firmy finansowe już ogłosiły redukcję 16 040 etatów z powodu kryzysu zadłużeniowego w strefie euro oraz surowszych wymogów kapitałowych narzuconych przez nadzór

Aktualizacja: 16.02.2017 01:32 Publikacja: 25.01.2013 13:03

W branży finansowej będzie coraz gorzej

Foto: AFP

W styczniu 2009 roku, kilka miesięcy po bankructwie banku inwestycyjnego Lehman Brothers Holdings, pracę straciło 16 389 finansistów.

Bankowcy i doradcy spodziewają się, że proces redukcji zatrudnienia w branży przyspieszy w najbliższych miesiącach mimo, że w minionym roku notowania akcji spółek finansowych podskoczyły o 26 proc. – Wkraczamy w etap radykalnej restrukturyzacji – zapowiada Chris Harvey, odpowiedzialny za dział usług finansowych w firmie doradczej Deloitte. – Jeśli założymy, że model banku uniwersalnego przeżył się to trzeba przeprowadzić restrukturyzację, która pociągnie za sobą konieczność redukcji zatrudnienia. Jesteśmy prawie w połowie tego procesu – wyjaśnia.

Firmy europejskie, takie jak londyński Barclays, czy szwajcarski UBS tną etaty bardziej agresywnie niż  większość ich amerykańskich rywali. Powodem są skutki kryzysu zadłużeniowego w strefie euro, który osłabił gospodarkę, większa kontrola polityki dotyczącej premii, a także presja nadzoru na ograniczenie skali działalności. Andrew Haldane, dyrektor w Banku Anglii zajmujący się stabilnością finansową, powiedział niedawno, że banki powinny wypłacać premie nawet dopiero po dziesięciu latach by zwiększyć ostrożność w kształtowaniu systemu wynagrodzeń.

- Banki wciąż są zbyt duże jak na warunki w których działają, a ograniczanie kosztów jest głównym wyzwaniem każdego managementu wyższego szczebla - uważa Jason Kennedy, szef londyńskiej firmy rekrutacyjnej Kennedy Group. Zwraca uwagę na brak inwestycji w przyszłość biznesu.

Szwajcarski UBS zapowiedział, że wycofa się z kapitałochłonnego tradingu w banku inwestycyjnym i zredukuje 10 tys. miejsc pracy by poprawić rentowność. Bank przechodzi restrukturyzację z powodu bardziej rygorystycznych wymogów kapitałowych a także słabszej aktywności klientów. Skoncentruje się na zarządzaniu majątkiem klientów (wealth management).

- Regulatorzy niewątpliwie doszli do wniosku, że banki są zbyt duże – wskazuje Axel Weber, prezes UBS. Jego zdaniem przyszłość banków będzie zupełnie inna.

W styczniu ubiegłego roku w branży finansowej zredukowano około 10 tys. miejsc pracy,, zaś w 2011 było to 2730.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?