- Kontynuujemy realizację strategii zawierania długoterminowych kontraktów na bezpośrednie dostawy ropy - zapowiedział prezes Igor Sieczin w komunikacie o rocznych wynikach koncernu. Elementem tej strategii jest podpisany 1 lutego kontrakt z PKN Orlen na bezpośrednie dostawy rurociągiem Przyjaźń 18 mln t ropy w trzy lata.
Do końca stycznie Rosneft podpisała też podobny kontrakt na dostawy ropy do Niemiec z tamtejszymi rafineriami w Schwedt, należącymi do Total i Shell. Z Francuzami kontrakt zawarty jest do końca 2015 r, a z Shell do końca tego roku z możliwością przedłużenia.
Jeszcze w tym miesiącu Rosneft podpisze kolejny kontrakt na dostawy bezpośrednie rurociągiem Przyjaźń - dla włoskiego Eni. Ma obowiązywać do końca tego roku także z możliwością przedłużenia.
- Zawieranie długoterminowych kontraktów bezpośrednich jest zgodne z naszą strategią budowania wartości rynkowej poprzez podwyższanie efektywności realizacji sprzedaży ropy. Odpowiada to także interesom odbiorców i wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Europy - dodaje Sieczin.
W 2012 r koncern sprzedał Europie 41,9 mln t ropy (+1,7 proc.). Dzięki rezygnacji z pośredników Rosjanie zyskają 15-20 centów na baryłce (tyle stanowiła marża pośredników), a ceny, zdaniem rosyjskich analityków zostały w bezpośrednich kontraktach zapisane według „giętkiej formuły" korzystnej także dla odbiorców.