Telewizyjne przejęcie za 16 miliardów dolarów

Liberty Global, firma kontrolowana przez Johna Malone’a za 16 miliardów dolarów przejmie brytyjskiego dostawcę telewizji kablowej Virgin Media. Zapłaci gotówką i akcjami.

Aktualizacja: 15.02.2017 07:48 Publikacja: 06.02.2013 10:17

Telewizyjne przejęcie za 16 miliardów dolarów

Foto: Bloomberg

Dzięki tej największej transakcji na rynku mediów od 2007 roku Malone stworzy silną konkurencję dla Ruperta Murdocha na Wyspach, największym w Europie rynku płatnej telewizji. Amerykańska Liberty Global obecna jest już w Niemczech, Belgii i Szwajcarii.

W tej transakcji jedna akcja Virgin Media, wicelidera rynku brytyjskiego, jest wyceniana na 47,87 dolara, co oznacza 24-proc.premię wobec ceny zamknięcia notowań  4 lutego, zanim poinformowano o przejęciu. Cała brytyjska spółka wyceniana jest na 23,3 miliarda dolarów.

Liberty Global, po przejęciu Virgin Media, stanie się równorzędnym konkurentem firmy Comcast Corp. w walce o tytuł światowego lidera, a Rupert Murdoch, którego spółka News Corp. kontroluje brytyjską stację BSkyB, będzie musiał stoczyć na Wyspach zaciętą walkę o utrzymanie prymnatu.

- To atrakcyjna transakcja dla Liberty Global – ocenia Matthew Harrigan, analityk w firmie Wunderlich Securities z Denver. Wprawdzie, jak podkreśla, liczba akcji emitowanych na potrzeby przyjęcia przez Liberty Global jest większa niż mogło oczekiwać wielu zainteresowanych, ale spodziewa się znaczących synergii programowych. – Virgin to dobre aktywo i sądzę, że transakcja jeszcze zwiększa jego atrakcyjność – dodaje Harrigan.

Za każdą akcję Virgin Media Liberty Global zapłaci 17,50 dolara w gotówce i dorzuci 0,2582 własnego waloru serii A i 0,1928 papieru serii C. Oznacza to, że Malone płaci 8,8-krotność operacyjnego cash flow Virgin Media w ubiegłym roku i 7 – krotność prognozowanego cash flow w tym roku. Na potrzeby tej transakcji amerykański potentat zaciągnie dług w wysokości 5,9 miliarda dolarów.

Po przejęciu Virgin Media ok. 80 proc. przychodów Liberty Global pochodzić będzie z pięciu krajów – Wielkiej Brytanii, Niemiec, Belgii, Szwajcarii i Holandii. Akcjonariusze brytyjskiej spółki będą mieli około 36 proc. udziałów w połączonej firmie i 26 proc. praw głosu na jej walnym zgromadzeniu.

„Włączenie Virgin Media do naszych rozległych i powiększających się europejskich operacji jest naturalnym przedłużeniem naszej strategii kreowania wartości, którą z powodzeniem realizujemy od ponad siedmiu lat", napisał w komunikacie Mike Fries, prezes Liberty Global.

Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać