Największy bierze wszystko

Największe na świecie towarzystwo funduszy hedgingowych, Bridgewater Associates, spodziewa się wzrostu cen niemal wszystkich aktywów uchodzących za ryzykowne. Stawia zwłaszcza na akcje, surowce i niektóre waluty

Aktualizacja: 11.02.2017 23:22 Publikacja: 13.02.2013 11:57

Największy bierze wszystko

Foto: Bloomberg

- Należy pożyczać pieniądze i kupować niemal wszystko, co popadnie – powiedział na konferencji dla klientów wicedyrektor inwestycyjny Bridgewater Bob Prince. Konferencja odbyła się pod koniec stycznia, ale dopiero teraz o jej przebiegu poinformowała agencja Bloomberga.

Słowa Prince'a są zgodne z tym, co także pod koniec stycznia na forum ekonomicznym w Davos mówił Ray Dalio, założyciel i główny zarządzający Bridgewater. Ocenił wówczas, że w 2013 r. na rynki napłyną ogromne sumy gotówki, więc inwestorzy powinni zająć pozycje pozwalające wykorzystać wzrost cen ryzykownych aktywów.

- Nie twierdzimy, że czeka nas okres oszałamiającego tempa wzrostu gospodarczego. Po prostu wzrost nieco przyspieszy, zwłaszcza w USA. Spodziewamy się natomiast ruchu kapitału. Nie trzeba wcale znaczącego przyspieszenia wzrostu, aby sprowokować przesunięcie kapitału w kierunku ryzykownych aktywów – powiedział Prince.

Według niego, poprawa koniunktury w USA i Chinach przyczyni się do zwyżki cen ropy naftowej, ale Bridgewater przestawia się na długie pozycje także w innych surowcach. Spodziewa się m.in. wzrostu cen złota.

Towarzystwo Bridgewater Associates, zarządzające aktywami wartymi około 130 mld USD, ma też długie pozycje w akcjach na całym świecie oraz – jak powiedział Prince – „umiarkowanie długie w obligacjach spółek z rynków dojrzałych".

Na rynku walutowym, Bridewater spodziewa się zwyżki kursu brytyjskiego funta, południowokoreańskiego wona, meksykańskiego peso i rosyjskiego rubla. Krótkie pozycje towarzystwo zajmuje w jenie oraz dolarach australijskim i kanadyjskim.

Zdaniem Prince'a, odwrót od gotówki na rzecz ryzykownych aktywów będzie trwał dopóty, dopóki główne banki centralne prowadzą luźną politykę pieniężną. Gdy zaczną się one sposobić do zaostrzenia kursu, wzrosną rentowności obligacji skarbowych, a to uderzy w ceny innych aktywów.

Na razie Bridgewater gra na żwyżkę cen (spadek rentowności) europejskich obligacji skarbowych, oraz zniżkę cen obligacji amerykańskich, japońskich i brytyjskich. Jest też niedźwiedziem w odniesieniu do obligacji skarbowych państw wschodzących.

Flagowy fundusz firmy Raya Dalio, Brigewater Pure Alpha, osiągnął w ub.r. rozczarowującą na tle konkurencji stopę zwrotu na poziomie 0,8 proc. W swojej 23-letniej historii średnio dawał swoim klientom zarabić 14 proc. rocznie.

Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos
Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale