Korelacja Euro Stoxx 50 z MSCI All-Country najsłabsza od krachu Lehmana

Akcje firm z eurolandu nie załapały się na tegoroczny globalny rajd, gdyż z powodu odmiennych perspektyw rozwoju gospodarczego korelacja giełd tego regionu z globalnym trendem osłabła po czterech latach podążania w tym samym rytmie

Aktualizacja: 15.02.2017 06:19 Publikacja: 25.02.2013 15:02

Korelacja Euro Stoxx 50 z MSCI All-Country najsłabsza od krachu Lehmana

Foto: Bloomberg

Korelacja wskaźnika Euro Stoxx  50 z MSCI All-Country World Index, obejmującym 45 państw rozwiniętych i rozwijających się, spadła do 77 proc., najniższego poziomu od krachu banku inwestycyjnego Lehman Brothers Holdings w połowie września 2008 roku. W tym roku (do piątku) Euro Stoxx 50 stracił 0,2 proc., a najbardziej zaszkodziły mu spółki energetyczne Iberdrola i RWE. Natomiast indeksy giełdowe w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Japonii, Szwajcarii, Szwecji i Australii średnio zyskały 8,5 proc.

Wprawdzie obligacje najbardziej zadłużonych państw strefy euro były motorami wzrostu cen długu na świecie, ale obawy inwestorów o kondycje gospodarek eurolandu stały się widoczne na giełdach akcji. - Perspektywy dla akcji europejskich są zniechęcające – twierdzi Supriya Menon, współzarządzająca 408 miliardami dolarów w genewskim banku Pictet. Faworyzuje ona akcje firm japońskich podkreślając wysoką wycenę papierów europejskich, zbyt optymistyczne prognozy zysków i to, że Europejski Bank Centralny zaczyna redukować swój bilans.

Jeszcze w kwietniu 2012 r. 120 - dniowa korelacja między Euro Stoxx 50 a MSCI All-Country  wynosiła 90 proc., a w latach 2009-2012 średnio było 86 proc.

W ubiegłym roku Europejski Bank Centralny rzucił na rynek około biliona euro w formie trzymiesięcznych pożyczek zwanych Longer-Term Refinancing Operations (LTRO), co pomogło indeksowi Euro Stoxx 50 w 14-proc. wzroście. Amerykańska Rezerwa Federalna i Bank Japonii nadal stymulują płynność w swoich gospodarkach, zaś EBC stopniowo wycofuje fundusze. Do najbliższej środy banki będą musiały mu oddać 212,3 miliarda euro nadzwyczajnego wsparcia.

- Akcje spisują się lepiej w krajach o łagodniejszej polityce pieniężnej – zauważa Juan Nevado, zarządzający 330 miliardami dolarów w M&G Investments w Londynie.  Jego zdaniem silne euro i spłata pożyczek LTRO faktycznie zacieśniają politykę pieniężną.

Alec Latchfield, strateg inwestycyjny w HSBC Global Asset Management, w przeciwieństwie do innych specjalistów, twierdzi, że akcje europejskie są względnie tanie, jeśli chodzi o prognozowane zyski. Zwraca uwagę, że wskaźnik cena/zysk dla Euro Stoxx 50 wynosi 10,9, zaś dla Standard&Poor's500 jest to 13,7, a dla MSCI Asia Pacific Index 14,8. Jego zdaniem w eurolandzie są większe szanse na wzrost cen akcji niż w innych regionach.

Gospodarka światowa
Fed nie zmienił stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Meta dostanie odszkodowanie za infekowanie WhatsAppa
Gospodarka światowa
Chińska spółka zyskuje na wojnie Indii z Pakistanem
Gospodarka światowa
Zamówienia w niemieckich fabrykach wzrosły w marcu bardziej niż przewidywano
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Niepewność polityczna i handlowa ciąży wskaźnikom koniunktury
Gospodarka światowa
Wstrząsy handlowe przyniosły aprecjację