Indeks oczekiwań inwestorów instytucjonalnych i analityków obliczany przez ośrodek badawczy ZEW wzrósł do 48,5 pkt z 48,2 pkt w lutym. Wskaźnik ten służy do przewidywania koniunktury gospodarczej w najbliższych sześciu miesiącach. Jego marcowy odczyt jest najwyższy od kwietnia 2010 r. Ekonomiści spodziewali się spadku indeksu do 48,1 pkt.
Bundesbank przewiduje, że niemiecki PKB wzrośnie w tym kwartale, po spadku o 0,6 proc. w ostatnich trzech miesiącach ub.r. Nastroje przedsiębiorców poprawiły się w lutym po raz czwarty z rzędu. Wskaźnik ZEW oceniający bieżącą sytuację wzrósł do 13,6 pkt z 5,2 pkt w lutym.
ZEW poinformował, że 13?proc. z 245 odpowiedzi na najnowszą ankietę otrzymał w poniedziałek, kiedy informacje o podatku od cypryjskich depozytów bankowych zepchnęły kurs euro do poziomu najniższego w tym roku i spowodowały znaczące spadki na rynkach akcji i surowców. Moody's Investors Service ostrzegła, że cypryjski podatek niekorzystnie wpłynie na ocenę bankowych depozytów w całej Europie.
– Indeks ZEW znalazł się na wysokim poziomie, ale jest poważne ryzyko, że ostatnie wydarzenia na Cyprze i we Włoszech ponownie pogorszą koniunkturę. Spodziewamy się pogorszenia nastrojów w najbliższych miesiącach i o ile Niemcy powinny z łatwością wyprzedzić resztę strefy euro pod względem tempa wzrostu, to trudno oczekiwać znaczącego ożywienia – uważa Jennifer McKeown z londyńskiej firmy Capital Economics.