Stopy LIBOR ignorują kryzys cypryjski, wciąż są na bakier z rzeczywistością

Aktualizacja: 15.02.2017 02:54 Publikacja: 28.03.2013 14:34

Stopy LIBOR ignorują kryzys cypryjski, wciąż są na bakier z rzeczywistością

Foto: Bloomberg

A chodzi przecież o 300 bilionów dolarów. Taka jest wartość instrumentów finansowych na które mają wpływ stopy procentowe LIBOR, ustalane w Londynie przez operujące tam banki. W pół roku po tym jak regulatorzy zaprezentowali plan naprawy  mechanizmu ich kształtowania, podatnego, jak się okazało, na manipulacje, stopy LIBOR wciąż są na bakier z rzeczywistością.

Tylko cztery banki spośród 18 mających wpływ na oprocentowanie kredytów w walucie amerykańskiej ujawniły  wzrost szacowanych kosztów pożyczek na skutek nowego zamieszania w strefie euro z powodu kryzysu na Cyprze. Wśród tych instytucji, które nie zasygnalizowały zmian znalazły się szwajcarski UBS oraz francuski  BNP Paribas.

To znamienne, gdyż w tym czasie średni koszt ubezpieczania banków  przed możliwością niewypłacalności  podskoczył o 12 proc., zaś koszt pożyczenia gotówki na jeden dzień  zwiększył się o ponad 8 proc.

- Zamiast dostarczyć najbardziej precyzyjne kwotowania kosztów na rynku międzybankowym, banki unikają ryzyka i z powodu trwających dochodzeń próbują dostarczyć najmniej ryzykowne kwotowania – wskazuje Rosa Abrantes-Metz, ekonomistka nowojorskiej firmy doradczej Global Economics Group.

Stopy LIBOR są ustalane codziennie. Banki informują, ile by je kosztowało pożyczenie gotówki od siebie wzajemnie na różne okresy i w różnych walutach. Z powodu nieuczciwej gry m.in. UBS i Royal Bank of Scotland otrzymały rekordowe kary. Skandal wybuchł, kiedy okazało się, że  londyński bank Barclays prezentował sztucznie zaniżone koszty pożyczek w czasie kryzysu finansowego, aby uniknąć podejrzeń, że ma kłopoty.

- Obecnie LIBOR może nie być manipulowany, ale  też i nie odzwierciedla warunków rynkowych tak jak powinien – mówi Abrantes-Metz. , która jest też profesorem Stern School of Business przy Uniwersytecie Nowojorskim. Jej zdaniem zagraża to wiarygodności LIBOR jako kluczowego wskaźnika  odniesienia (benchmark), ze szkodą dla rynku.

Brytyjski Urząd Usług Finansowych (Financial Services Authority) zatwierdził w tym tygodniu reformy w rezultacie których nowy nadzorca Prudential Regulatory Authority będzie kontrolował proces ustalania stóp procentowych na rynku londyńskim i monitorował podejrzane zachowania.

Gospodarka światowa
Dobry pierwszy kwartał niemieckiego przemysłu
Gospodarka światowa
Zaskakujący wzrost chińskiego eksportu
Gospodarka światowa
USA i Wielka Brytania mają umowę handlową
Gospodarka światowa
Bank Anglii obciął stopy procentowe
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka światowa
Inwestorzy liczą na owocne negocjacje
Gospodarka światowa
Spółki bardzo mocno skupują akcje własne