Ani w Polsce, ani w strefie euro marzec nie przyniósł oczekiwanej przez część ekonomistów poprawy koniunktury w przemyśle. Przeciwnie, była ona nawet gorsza niż na początku kwartału. Lepiej jest w dwóch największych gospodarkach świata: USA i Chinach.
Ożywienie wciąż odległe
Wskaźnik PMI, mierzący koniunkturę w polskim sektorze przemysłowym na podstawie ankiety wśród kadry kierowniczej ponad 200 przedsiębiorstw, spadł w marcu do 48?pkt z 48,9 pkt w lutym. To jego pierwsza zniżka od siedmiu miesięcy. Ale już od kwietnia ub.r. indeks ten, obliczany przez bank HSBC i firmę Markit Economics, pozostaje poniżej granicy 50 pkt. To oznacza, że koniunktura w przemyśle się pogarsza, a w marcu pogarszała się najszybciej od października ub.r. – To rozczarowujący wynik, który podkreśla, że wyhamowanie trendu spowalniania wzrostu gospodarczego zapoczątkowanego w 2012 r. nadal pozostaje pod znakiem zapytania, nie wspominając już o szansach na wyraźne odbicie wzrostu w 2013 r. – skomentowała Agata Urbańska, ekonomistka ds. Europy Środkowo-Wschodniej w HSBC.
Ale zdaniem Tomasza Kaczora z marcowego odczytu PMI nie należy wyciągać zbyt daleko idących wniosków. – Na spadek wskaźnika mogła wpłynąć zima. Mógł to być jednorazowy czynnik, który ograniczył aktywność w marcu. Zwłaszcza w budownictwie – powiedział główny ekonomista BGK.
W USA nowe rekordy
Powodów do optymizmu nie daje jednak słabnąca gospodarka strefy euro. PMI mierzący koniunkturę w przemyśle tego regionu spadł w marcu do 46,8 pkt z 47,9 pkt. To nieco więcej, niż sugerował wstępny odczyt z połowy marca, ale i tak mniej niż w poprzednich dwóch miesiącach br. Poniżej bariery 50 pkt, oddzielającej recesję w przemyśle od ekspansji, wskaźnik ten pozostaje już od 20 miesięcy.
– Ten odczyt oddala jeszcze dalej w sferę nieprawdopodobieństwa prognozowany przez Europejski Bank Centralny scenariusz ożywienia gospodarczego – powiedziała Lena Komileva, założycielka i główna ekonomistka firmy G+ Economics. Niepokojące jest m.in. to, że ponownie poniżej 50 pkt osunął się PMI dla przemysłu Niemiec (wyniósł 49 pkt). Spośród dużych gospodarek eurolandu, wzrost PMI odnotowała jedynie Francja, ale wynosi on tam zaledwie 44 pkt.