Wydawca „El Pais” może ogłosić upadłość w USA

Hiszpańska Grupo Prisa notowana na giełdach w Nowym Jorku i Madrycie może złożyć w USA wniosek o upadłość i ochronę przed wierzycielami (tzw. chapter 11) – podał „The Wall Street Journal”

Aktualizacja: 11.02.2017 01:13 Publikacja: 15.07.2013 14:15

Zdaniem informatorów gazety ruch ten został wymuszony przez konieczność refinansowania sięgającego 3 mld dol. zadłużenia koncernu. Na razie nie zapadła jeszcze w tej sprawie decyzja, niewykluczone, że firma będzie chciała restrukturyzować swój dług w Hiszpanii – także tam wykorzystując mechanizmy sądowe lub bez nich.

O tym, że dług trzeba zrestrukturyzować, zadecydowali w ostatnich tygodniach właściciele hiszpańskiej grupy mediowej wydającej m.in. dziennik „El Pais"  (w USA należy do niej połowa udziałów w hiszpańskojęzycznej edycji „The Huffington Post"). Grupo Prisa należy do firm inwestycyjnych Silver Point Capital LP, Monarch Alternative Capital LP, Knighthead Capital Management LLC i Davidson Kempner Capital Management LLC.

Według źródeł „WSJ", Prisa rozważała rozdzielenie dochodowych od niedochodowych działalności w grupie. Rozważa też sprzedaż niektórych aktywów, próbowała już np. znaleźć kupca na płatną telewizję Digital+. Zamierza natomiast utrzymać swoje udziaływ wydawnictwie Mediaset Hiszpania  i książkowej grupie Santillana.

Firma wszystkich tych informacji nie skomentowała. Prisa zatrudnia 12 tys. ludzi w 22 krajach. W 2012 roku odnotowała przychody na poziomie 2,66 mld euro (rok wcześniej było to 2,72 mld euro). Trzy ostatnie lata z rzędu prezentowała stratę. W swoim raporcie finansowym firma już zapowiedziała, że bieżący rok także nie będzie łatwy.

„El Pais" miał w 2012 roku sprzedaż na poziomie 320 tys. egz., co dawało mu pierwsze miejsce w rankingu sprzedaży hiszpańskich gazet.

Na początku czerwca firma dostała od kredytujących ją banków - Santandera, Caixabank, Bankii i HSBC –  krótkoterminowy zastrzyk gotówki (ok. 60 mln dol.), który według źródeł „WSJ" pozwoli jej na walkę z kryzysem finansowym do końca sierpnia.

Ostatni raz dług Prisy, która w kłopoty finansowe wpadła po kosztownym przejęciu płatnej telewizji w 2007 roku, był refinansowany w grudniu 2011 roku. Dzięki temu została przesunięta jego spłata.

Gospodarka światowa
Coraz droższa opieka zdrowotna w Stanach Zjednoczonych
Gospodarka światowa
Armenia i Azerbejdżan uciekają z objęć rosyjskiego niedźwiedzia
Gospodarka światowa
Handel z Australią znowu na celowniku UE. Powrót rozmów
Gospodarka światowa
Czy partia Muska zdoła zdobyć serca i umysły?
Gospodarka światowa
Trump ogłasza decyzję w sprawie ceł. Wyższe taryfy na towary z UE i Meksyku
Gospodarka światowa
Francja wciąż z jedną z najniższych inflacji w UE