Chiny: handel zagraniczny pozytywnie zaskoczył

Wyniki chińskiego handlu zagranicznego w lipcu okazały się lepsze od prognoz, co jest interpretowane jako oznaka stabilizowania się koniunktury gospodarczej w Państwie Środka.

Aktualizacja: 08.02.2017 13:01 Publikacja: 08.08.2013 10:21

Chiny: handel zagraniczny pozytywnie zaskoczył

Foto: Bloomberg

Eksport w stosunku do lipca 2012 r. zwiększył się o 5,1 proc, poinformowała administracja celna. Ekonomiści uczestniczący w ankiecie Bloomberg News spodziewali się zwyżki średnio o zaledwie 2 proc. W czerwcu wartość chińskiego eksportu obniżyła się o 3,1 proc. Dynamika importu była znacznie większa, gdyż wyniosła w lipcu 10,9 proc. Nadwyżka w obrotach handlowych z zagranicą w minionym miesiącu wyniosła 17,8 miliarda dolarów.

Azjatyckie giełdy pozytywnie zareagowały na dane o wzroście chińskiego eksportu do Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej, co zdarzyło się w lipcu po raz pierwszy od pięciu miesięcy. To najważniejsze kierunki eksportowe dla Chin. Lepsze wyniki handlu zagranicznego oraz poprawa kondycji przemysłu i usług zwiększają szanse premiera Li Keqianga na osiągnięcie wzrostu produktu krajowego brutto w tym roku na oczekiwanym poziomie 7,5 proc.

- Potwierdza to nasz pogląd, iż gospodarka odbiła się od dołka i w drugiej połowie roku znowu  przyspieszy -  wskazuje Dariusz Kowalczyk, ekonomista francuskiego banku Credit Agricole w Hongkongu.

Dane za maj i czerwiec wskazywały na spowolnienie w wymianie handlowej z zagranicą, co w znacznej mierze wynikało z akcji władz zmierzającej do wyeliminowania sfałszowanych faktur deformujących statystyki. Lu Ting, ekonomista Bank of America w Hongkongu nie ma wątpliwości, że teraz jakość danych poprawiła się.

Rozrzut prognoz ekonomistów był duży. Najwięksi pesymiści przewidywali spadek eksportu o 4 proc., zaś skrajni optymiści dostrzegli szanse na 8,8-proc. zwyżkę. Po stronie importu szacunki wahały się od 2,3-proc. spadku do 6-proc. zwyżki. Nadwyżka w handlu zagranicznym miała wynieść 26,9 mld dolarów.

- Wzrost importu trzeba traktować jako oznakę poprawiającego się popytu wewnętrznego - uważa Helen Qiao, ekonomistka nowojorskiego banku Morgan Stanley, rezydująca w Hongkongu.

Ding Shuang, ekonomista Citigroup, jest ostrożny i zastrzega, że interpretacja miesięcznych danych może być ryzykowna. Wskazuje jednak, że poprawiające się wskaźniki PMI w kluczowych gospodarkach dobrze rokują dla chińskiego eksportu, ale to tylko częściowo zrekompensuje słaby popyt wewnętrzny ograniczany przez trudniejszy dostęp do kredytu.

Gospodarka światowa
Banki zaczęły sezon wyników na Wall Street
Gospodarka światowa
Inflacja w USA nieco wyższa od prognoz
Gospodarka światowa
Srebro najdroższe od 14 lat. Powodów jest kilka
Gospodarka światowa
Badanie BofA: Inwestorzy w najlepszych nastrojach od lutego
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł o 5,2 procent
Gospodarka światowa
Rynki jak na razie nie dają się przestraszyć cłom prezydenta Donalda Trumpa